Na zdjęciu Anna Maria Wożniak-organizacja, prowadzenie. Tutaj akurat widzimy prezentację o kulturze żydowskiej. W skrócie opowiedziałam m.in. o literaturze jidysz i hebrajskiej, teatrze żydowskim, wycinankach, kinematografii izraelskiej. Póżniej poprowadziłam mini wykład o języku jidysz. Na zdjęciach widać dwa plakaty z alfabetem jidysz i hebrajskim, udostępnione dzięki uprzejmości Towarzystwa Społeczno-kulturalnego Żydów w Lublinie.
Na zdjęciu Magdalena Kulas, która opowiadała o kuchni żydowskiej. O pysznych chałkach, cebularzach, wytłumaczyła jak robi się specyficzne dla tej kuchni potrawy tj.cymes, kugel itp. Zapraszam na str internetową prelegentki, gdzie znajdziecie państwo wiele ciekawych przepisów.
Wydarzeniu towarzyszyła wystawa moich pasteli Synagogi lubelszczyzny. Większość z tych synagog została zniszczona podczas II wojny światowej. Część z nich została zamieniona np.na stajnie, lub pomieszczenia magazynowe dla hitlerowców. Obecnie nie przetrwała nawet pamięć o nich. W miejscach gdzie dawniej stały obecnie są ulice, domy mieszkalne itp. Przykładem niech będzie ogromna synagoga Maharszala w Lublinie, która stała obok Zamku lubelskiego, obecnie chodnik i jezdnia na Al. Tysiąclecia, czy lubelska synagoga na Wieniawie. Jednym z takich zaginionych w pamięci miejsc jest synagoga w Radzyniu Podlaskim (widoczna na zdjęciu). Była to drewniana synagoga, nigdzie nie mogłam odnależć jej zdjęć. Dopiero w tym roku dzięki folderowi, który powstał po odwiedzinach Muzeum na kółkach w Radzyniu Podlaskim odnalazło się jedno takie zdjęcie, na podstawie którego powstał obrazek.
Zdjęcia poniżej są z czytania poezji żydowskiej.
Poezję czytali: Józef Bilski, Ilona Sójka, Mariusz Bober, Anna Maria Wożniak, Andrzej Samborski, Jeremi Jastrzębski i Tomasz Kowalczyk. Najpierw przedstawilśmy poezję znanych autorów m.in. Pereca, Gladsztajna, Arnsztajnowej, Gebirtiga ( który był nie tylko poetą, ale i autorem znanych obecnie piosenek, wykonywanych m.in. przez Gołdę Tencer), kilka utworów o Holokauście. Następnie autorzy zaprezentowali swoje teksty. Andrzej Samborski m.in. tłumacz z języka jidysz, poeta zaśpiewał dwa utwory z tomiku "Rodzynki z migdałami".
Na zdjęciu Paweł Błachnio, który przygotował dwie piękne diaporamy, na podstawie swoich zdjęć z Jerozolimy.
Pomiędzy poszczególnymi punktami programu śpiewała Wiktoria Trynkiewicz, przy akompaniamencie Mikołaja Nauma i Jacka Szpunara. Nie zabrakło oczywiście takch hitów jak Rebeka.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.