Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie, ul. Dolna Panny Marii 3
Wstęp wolny!
Kolejne wydarzenie z cyklu "Spotkania z Kulturami Świata" - tym razem zapraszamy na WĘGRY.
PROGRAM:
15:00 Wernisaż wystawy fotografii puszty węgierskiej autorstwa Márty Csongrády
15:30 O kulturze i życiu na Węgrzech - opowiedzą studenci jęz. węgierskiego
16:15 Wiktor Kosiński - syn Lubelszczyzny zasłużony dla winnic węgierskich
17:30 Folklor węgierski: obyczaje, podania, baśnie
18:30 Film z projektu "BÁTHORY EXPRESS" (Centrum Węgierskie w Krakowie)
Pomiędzy poszczególnymi punktami programu oraz na zakończenie - muzyka w wykonaniu uczniów lubelskich szkół muzycznych.
WSTĘP WOLNY
Organizatorzy:
D'Aria Galicka
Anna Maria Woźniak - Galeria AMW
Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie
Współorganizator:
Lubelskie Towarzystwo Polsko-Węgierskie
Partnerzy:
- "Lubelskie Smakuj Życie"
- Krakkói Magyar Centrum / Centrum Węgierskie w Krakowie
Patronat medialny cyklu "Spotkania z Kulturami Świata":
- TVP Lublin
- STV
- Radio Lublin
- Gazeta Wyborcza
- Uroda Życia
- Kozirynek
„Spotkania z Kulturami Świata” to projekt autorski D'Arii Galickiej i Anny Marii Woźniak, realizowany od kwietnia tego roku.
Cykl ma na celu zaprezentowanie i rozpropagowanie różnych aspektów kultury danego narodu/regionu (od muzyki po literaturę, z uwzględnieniem sztuk wizualnych).
Chcemy uświadomić mieszkańcom Lublina istnienie Regionów Partnerskich i Miast Partnerskich Lublina poprzez integrację i żywy kontakt z ich dziedzictwem, umacniając równocześnie obraz wielokulturowości naszego miasta.
Chcemy również promować lokalne podmioty (osoby, zespoły, grupy, stowarzyszenia, itp.) zajmujące się daną kulturą, bądź jakimś tej kultury aspektem.
"DEBRECZYN - miasto partnerskie Lublina.
Na Uniwersytecie w Debreczynie od 1984 roku istnieje Katedra Języka i Literatury Polskiej.
Tytuł projektu - i dokumentującego go filmu - nawiązuje do kultowego w swoim czasie pociągu kursującego miedzy Polską a Węgrami.
Węgierska młodzież w latach 60. i 70. korzystała z międzynarodowego ekspresu równie często jak z autostopu, by uczestniczyć w festiwalach teatralnych w Krakowie, odwiedzać galerie sztuki współczesnej w Gdańsku, czy słuchać koncertów jazzowych w Warszawie, zapoznając się po drodze z nowymi trendami, niedostępnymi wtedy w ich ojczyźnie. Polacy zaś jeździli na Węgry w celach turystyczno-handlowych. Te podróże dawały początek wzajemnym fascynacjom nie tylko kulturowym - nawiązało się mnóstwo przyjaźni, połączyło wiele par.
Przemiany polityczne - paradoksalnie - oddaliły nas od siebie. Stara "nyska" zmieniona w galerię zdjęć, podróżująca przez 5 węgierskich i 10 polskich miast, miała przypomnieć o tej bliskości, odnowić dawne sympatie, sprawdzić prawdziwość znanego powiedzenia "Polak, Węgier - dwa bratanki" oraz stworzyć nową płaszczyznę kontaktu.
Więcej (w jęz. ang) na stronie Centrum Węgierskiego w Krakowie
http://hungary.art.pl/en/programs/7-may-6-june-2011-bathory-express/
oraz - po polsku - w artykule:
http://podroze.onet.pl/polsko-wegierski-batory-express-w-trasie/b0kt7
LUBELSKIE TOWARZYSTWO POLSKO-WĘGIERSKIE działa od kwietnia 1995 roku.
Od początku utrzymuje stały kontakt z Ambasadą Węgierską i Instytutem Węgierskim w Warszawie (WIK), natomiast od 2004 r. nie otrzymuje żadnej dotacji od władz miasta i województwa. Zawsze jednak gotowe jest do pomocy w tłumaczeniach czy podczas wizyt węgierskich gości.
Towarzystwo należy do Federacji Stowarzyszeń Polsko-Węgierskich, skąd dostaje m.in. miesięcznik "Polonia Węgierska".
Od momentu powstania Lubelskie Towarzystwo Polsko-Węgierskie mieści się w Domu Kultury LSM przy ul. Konrada Wallenroda 4a, za co odwdzięcza się okolicznościowymi imprezami artystycznymi. Są one - mimo braku dotacji - realizowane przez współpracę z lubelskim Stowarzyszeniem Polskich Artystów Muzyków oraz Polskim Związkiem Chórów i Orkiestr.
Dzięki wcześniejszemu wsparciu finansowemu władz Towarzystwo ma w swoim dorobku cały szereg znaczących imprez na skalę województwa, m.in. spotkania chórów polskich i węgierskich w Trybunale Koronnym oraz Szkole Muzycznej im. Karola Lipińskiego.
Istotnym elementem pracy Towarzystwa i głównym jego zadaniem jest kontakt z młodzieżą - od 1999 r. stale współpracuje z Gimnazjum i Liceum im. Stefana Batorego w Lublinie (zw. Pallotyńskim). Każdego roku szkolnego odbywają się raz w tygodniu zajęcia z grupą 10-12 osób, w czasie których poznają one język węgierski, mieszkańców Węgier i ich kraj.
(na podst.: Tadeusz Rokicki, Audycje Muzyczne i działalność LTPW [w:] Bo piękno na to jest by zachwycało... 35 lat Domu Kultury Lubelskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Lubelska Spółdzielnia Mieszkaniowa, Lublin 2010, s. 100-101)
WIKTOR KOSIŃSKI (1863-1935)
Syn Wiktora Kosińskiego, posiadacza ziemskiego w Grabówce koło Annopola. Urodził się na Węgrzech w Gyoma, gdyż rodzina Kosińskich zmuszona była za udział w Powstaniu Styczniowym do emigracji z kraju.
Wiktor Kosiński zatem uczęszczał najpierw do szkoły powszechnej w Debreczynie, następnie ukończył Szkołę Rolniczą i studia magisterskie w Szwajcarii i Niemczech. Następnie rozpoczął pionierską działalność w dziedzinie przemysłu winnego na Węgrzech oraz w dziedzinie ogrodnictwa, stawiając obie te dziedziny na Węgrzech na światowym poziomie, za co do dziś naród węgierski jest mu wdzięczny.
Po I wojnie światowej wspomagał także rodaków na Podkarpaciu finansowo i materialnie.
W dniu 21 października 2013 r. uroczyście obchodzono jego 150. rocznicę urodzin, w uroczystościach tych brał udział jego wnuk, który wyraził chęć poznania miejscowości Lubelszczyzny, skąd pochodziła jego rodzina.
Tadeusz Rokicki
Prezes Lubelskiego Towarzystwa Polsko-Węgierskiego
WYSTAWA FOTOGRAFII Puszta węgierska - Márta Csongrády
Márta Csongrády od siedemnastu lat prowadzi Galerię Kenezy w Debreczynie, organizując także regularnie wystawy w Galerii Matyas w Hajdúszoboszló i w Galerii Dziecięcej w klinice DOTE. Jej pierwsza indywidualna wystawa odbyła się w 1981 roku - odtąd miała ich ponad 120 - w wielu galeriach na Węgrzech, a także w Finlandii, Estonii, Niemczech, Francji i Rumunii. Jest członkinią kilku węgierskich i międzynarodowych związków twórczych." cyt. D' Aria Galicka.
Więcej informacji o wydarzeniu :
https://www.facebook.com/events/731215853618885/?ref=22
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.