29 09 br. o godz. 17:00 spotykamy się w Restauracji "Magia"ul. Grodzka 2 w Lublinie, żeby wspólnie poczytać poezję Wandy Karczewskiej w jej 19 rocznicę śmierci.
Poezję będą czytać: Anna Maria Woźniak, Sabina Kuśmicka, Mariusz Bober, Arkadiusz Rytelewski, Józef Bilski oraz wszystkie osoby chętne.
Serdecznie zapraszamy wszystkich do wspólnego czytania!!!
Kolejne takie spotkanie odbędzie się 11 10 br. i poświęcone będzie Halinie Poświatowskiej.
"Wanda Maria Karczewska
(ur. 5 grudnia 1913 w Wieliczce, zm. 29 września 1995) – polska powieściopisarka, poetka, dramaturg, krytyk teatralny i tłumacz.
(ur. 5 grudnia 1913 w Wieliczce, zm. 29 września 1995) – polska powieściopisarka, poetka, dramaturg, krytyk teatralny i tłumacz.
Dzieciństwo i lata szkolne spędziła w Kaliszu, gdzie w 1931 złożyła egzamin maturalny w tamtejszym Gimnazjum Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu. Studiowała filologię klasyczną i dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Debiutowała w 1931 jako poetka, w 1937 wydała powieść marynistyczną Ludzie spod żagli. Po II wojnie światowej przeniosła się do Poznania, następnie do Łodzi. W 1957 była zastępcą redaktora naczelnego tygodnika „Ziemia i Morze”.
Nagrodzona nagrodą literacką miasta Poznania w 1960 i Łodzi w 1978, w 1988 otrzymała Honorowe Obywatelstwo miasta Kalisza.
Wanda Karczewska była członkiem Kaliskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk.
Wanda Karczewska była żoną Zbigniewa Jasińskiego i Stefana Drewicza.
Od 2011 w Kaliszu odbywa się Ogólnopolski Festiwal Poetycki im. Wandy Karczewskiej; festiwalowi towarzyszy konkurs poetycki.
W 2012 wydano Listy do Seweryna, zbiór 122 listów do Seweryna Pollaka spisanych przez Karczewską w latach 1950–1987.
Twórczość literacka:
1937: Ludzie spod żagli
1945: Ziemia oskarża
1959: Odejście
1959: Czarne konie
1962: Wizerunek otwarty
1965: Weekend w Riverside
1967: Nowy wybór poezji
1970: Dzień powszedni teatru
1973: Głębokie źródła
1974: Fuga z tematem miłosnym"
cyt. Wikipedia http://pl.wikipedia.org/wiki/Wanda_Karczewska
Więcej informacji o Wandzie Karczewskiej na stronie internetowej Stowarzyszenia "Łyżka Mleka", które w swojej działalności przyczynia się do promocji osoby i twórczości Wandy Karczewskiej m. in. poprzez konkursy takie jak "Turniej Jednego wiersza im. Wandy Karczewskiej", czy "Ogólnopolski Festiwal Poetycki im. Wandy Karczewskiej".
"Misji „odzyskania Wandy” podjęło się Stowarzyszenie Promocji Sztuki Łyżka Mleka, dołączają do nas poeci i krytycy z całej Polski, na I Ogólnopolskim Festiwalu Poetyckim im. Wandy Karczewskiej w Kaliszu (listopad 2011) udało się zebrać zarówno ludzi, którzy pamiętają Wandę, jak i tych, którzy razem z nami poczuli, że warto Jej pisarstwo na nowo odkryć; II Festiwal (16-17 listopada 2012) to kolejne głosy o twórczości Wandy, ale także premiera pierwszego tomu zainicjowanego przez nas projektu-cyklu „Powrót do Karczewskiej” – LISTY DO SEWERYNA.
Na III Festiwalu (15-16 listopada 2013) odbyła się premiera drugiego tomu cyklu – reedycji powieści ODEJŚCIE wraz z audiobookiem.
Na III Festiwalu (15-16 listopada 2013) odbyła się premiera drugiego tomu cyklu – reedycji powieści ODEJŚCIE wraz z audiobookiem.
Gromadzimy tu swoiste miscellanea – głosy o Wandzie Karczewskiej, artykuły, recenzje, eseje, relacje-materiały z naszych imprez (paneli dyskusyjnych, koncertów, spektakli, wieczorów), interpretacje utworów pisarki, a także te powstałe dziś, z inspiracji Jej twórczością, itd. Nad całością czuwa niżej podpisana oraz głównodowodzący przedsięwzięcia i redaktor przygotowywanych pod wspólną nazwą POWRÓT DO KARCZEWSKIEJ publikacji i komentarzy do nich, Karol Samsel.
Proszę o kontakt osoby, które mogą wnieść jakąkolwiek wiedzę o życiu i twórczości Karczewskiej."
cyt.Iza Fietkiewicz-Paszek
Strona internetowa:
"Ogólnopolski Festiwal Poetycki im. Wandy Karczewskiej".
"Festiwal jest dorocznym podsumowaniem działań Stowarzyszenia Promocji Sztuki Łyżka Mleka z siedzibą w Kaliszu, a jednocześnie próbą przywrócenia czytelnikom i krytykom twórczości Wandy Karczewskiej.
Nazwa “poetycki” to hasło wyjściowe, nasze przedsięwzięcie ma charakter interdyscyplinarny, zapraszamy nie tylko miłośników poezji, ale literatury w ogóle, a także teatru, muzyki czy sztuk wizualnych.
Dotychczas odbyły się 3 edycje, na kolejną zapraszamy w listopadzie 2014."
Po prawej zdjęcie statuetki fot. Arek Łuszczyk
Karol Samsel "Powieść zero. O "Odejściu" Wandy Karczewskiej" fragment:
"W bez mała sześćdziesięcioletniej karierze literackiej Wandy Karczewskiej (Ludzie spod żagli, 1937 – Spacer w alei parkowej, 1995) Odejście zajęło miejsce jednego z najważniejszych utworów „niespełnionych szans”. Było nim także w przekonaniu samej autorki, która projektowała swój utwór, gdyż chciała wykreować nowy styl w polskiej prozie powojennej, oparty na inspiracji powieścią przed-psychologiczną Nathalie Sarraute. Zamiast otworzyć dyskusję nad możliwościami zaistnienia „żeńskiej”, tj. psychologicznej, odmiany antypowieści w polskiej prozie, Odejście stało się początkiem wielkiego dramatu recepcji Karczewskiej, uwięzionej przez krytykę między dwoma tradycyjnymi stylizacjami powieściowymi: doryjską i frygijską, realistyczną oraz kreacjonistyczną."
Całość można przeczytać na stronie:
Ilustracja do "Odejścia" W. Karczewskiej
Krzysztof Schodowski
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.