czwartek, 30 stycznia 2014

Wystawa malarstwa Eleonory Sarnowskiej i Magdaleny Mańkowskiej

od 31 stycznia do 12 lutego 2014r. 

w Galerii TPSP "Przy Bramie" ul. Grodzka 36 Lublin

Wernisaż wystawy odbędzie się 31 stycznia (piątek) o godz. 17.00




ELEONORA SARNOWSKA

Urodziła się w Lublinie  i tu na stałe mieszka. Studiowała na UMCS w Lublinie i UJ w Krakowie. Kontakty ze środowiskiem krakowskim wyzwoliły w niej potrzebę malowania. Od lat jest związana z Towarzystwem Przyjaciół Sztuk Pięknych w Lublinie. Uczestniczyła w wielu wystawach zbiorowych i wielu plenerach organizowanych przez Towarzystwo.

W swoim malarstwie jak większość twórców inspiruje się przyrodą. Przy pomocy koloru na swój sposób przetwarza ją nadając jej dodatkowy sens. Pozornie zwyczajne przedmioty, np. drzewo przedstawia jako symbol szerszych zjawisk i prawd. Jej droga malarska ewoluuje od realiów przedstawionych symbolicznie i kolorystycznie do obrazowania „pejzaży wewnętrznych” - jak je sama określa.



MAGDALENA MAŃKOWSKA

Urodzona 29 maja 1965, lublinianka, muzyk, muzykolog, kompozytorka, aranżerka, pisarka, członkini Towarzystwa Przyjaciół sztuk Pięknych. Zawodowo związana ze Szkołą Muzyczną I i II stopnia im. Tadeusza Szeligowskiego w Lublinie, w której prowadzi jedną z klas fortepianu. Współpracowała z Kurierem lubelskim i Ruchem Muzycznym jako krytyk muzyczny. Pracowała w dziale animacji Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej. Nakładem wydawnictwa Polihymnia  wydała książkę dla dzieci o Janie Sebastianie Bachu pt. „Przypadki z życia Pana B.” z własnymi ilustracjami, a nakładem wydawnictwa Contra – „Polonez szkolny” na kwartet mieszany. W grudniu 2013 ukazała się drukiem, wydana pod pseudonimem pisarskim Lena Claivenrow, pierwsza powieść Magdaleny Mańkowskiej pt. „Wszystko wiecznie przed nami” (wydawnictwo Novae Res). Plastyką zarażona przez ojca, maluje od zawsze, głównie suchymi pastelami, a jej ulubionym tematem są twarze oraz architektura.



sobota, 25 stycznia 2014

Zbieramy prace od artystów na aukcję

Wczoraj zadzwoniła do mnie pani z Centrum Jana Pawła II w Lublinie z prośbą o przekazanie jakiejś pracy na aukcję, zgodziłam się , ponieważ cel jest szczytny. Nie chodzi o przekonania religijne, ale o sam fakt na co będą zbierane pieniądze, a więc na stypendia dla dzieci szczególnie uzdolnionych.
Termin do przekazywania prac na aukcję do 15 lutego br, więcej informacji podam wkrótce na blogu i fb TPSP, ponieważ pomysł jest ciekawy, więc drodzy artyści włączajcie się do akcji, jeśli chcecie, to przekażcie jakąś swoją pracę na aukcję.
Więcej informacji o funduszu stypendialnym w linku:http://cjp2.pl/Strona,Fundusz_Stypendialny__Swiadkowie_Bozego_Piekna_,15.html
Pomysł tego stypendium powstał po śmierci abp Życińskiego, by zamiast kupować kwiaty na jego  pogrzeb, pieniądze przekazać na stypendia dla młodzieży szczególnie uzdolnionej. I tak się stało. Pierwsze stypendia zostały rozdane w 2012r dla ok 65 osób, łącznie miesięcznie jest przekazywanych ok 13 tys zł na ich edukację i wsparcie. Wszystkie informacje są podane na stronie Centrum Jana Pawła II, min terminy składania wniosków o stypendia.
Wydaje mi się że to ciekawa akcja, tym bardziej że przy parafii JPII w Lublinie organizowanych jest wiele wydarzeń kulturalnych, min koncert gospel, festiwal chórów, oraz wiele koncertów min Heydna.
Kontakt w sprawie przekazywania prac: tel 515 08 00 27

Agnieszka Wójtowicz

Wystawa grafik Agnieszki Wójtowicz 


DK LSM Lublin
wtorek 28 stycznia 2014 r.
o godz. 14.00

Agnieszka Wójtowicz jest ilustratorką książki Z. M. Miszczaka "Kup mi mamo gwiazdkę z nieba", podczas czytania będzie można zobaczyć jej prace.
Informacja na str DK LSM widnieje, ale jest zbyt mało widoczna. Wydaje mi się całkowicie racjonalne, żeby zareklamować nie tylko sam fakt miłego jak by nie było czytania książeczki dla dzieci, ale też trzeba zwrócić uwagę na piękne ilustracje do książki, ciepłe, miłe  ...Autorka ma duży dorobek artystyczny, więc zasługuje na odrębną notkę.
Książkę tworzy  nie tylko  tekst, ale i "obrazki" które na długo towarzyszą w pamięci dzieci i często dorosłych...często też o wyborze pozycji decyduje szata graficzna, kolorystyka itd, a  te ilustracje są po prostu przepiękne : )
Kilka słów o Agnieszce:
urodzona w Zamościu, absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Lublinie, kierunek formy użytkowe, specjalność tkanina artystyczna.

• 1993-1995: studia na Wydziale Filozofii i Socjologii UMCS w Lublinie.

• 1999-2003: studia na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie – edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych, dyplom w pracowni malarstwa prof. Jacka Wojciechowskiego, aneks w pracowni fotografii prof. Ireny Nawrot-Trzcińskiej.

• Studia doktoranckie: Instytut Historii Sztuki Nowoczesnej KUL.

• Członkini ZPAP.

Zajmuje się twórczo różnymi dziedzinami sztuki: malarstwem, rysunkiem, fotografią. Jej prace (od 1990 r.) publikowane były cyklicznie w dzienniku ,,Dzień” a także w ,,Kurierze Lubelskim”, ,,Akcencie” oraz w ,,Ekspress Faktach”.

W latach 1991-1992 współpracowała z Galerią Sztuki Sceny Plastycznej KUL. Od 1998 r. współpracuje z pracownią plastyczną Teatru Hansa Christiana Andersena w Lublinie, a od 2005 z Galerią Sztuki OPT ,,Gardzienice”. Jest autorką ilustracji do książki: ,,Kup mi, mamo, gwiazdkę z nieba”.


piątek, 24 stycznia 2014

Czytanie wierszy dla dzieci "Kup mi mamo gwiazdkę z nieba" Zygmunta Marka Miszczaka

Spotkanie odbędzie się
we wtorek 28 stycznia 2014 r. o godz. 14.00
w sali widowiskowej Domu Kultury LSM
w Lublinie, ul. K. Wallenroda 4a, tel. 81 743 48 29

Wstęp wolny

czyta
Piotr Wysocki

W trakcie spotkania będzie można obejrzeć wystawę grafik Agnieszki Wójtowicz, ilustratorki książki „Kup mi, mamo, gwiazdkę z nieba”, Warszawska Firma Wydaw­nicza, Warszawa 2013

Więcej informacji o wydarzeniu: http://www.domkulturylsm.pl/?p=6262









Zygmunt Marek Miszczak autor:  „Rozproszenie” i „Kup mi, mamo, gwiazdkę z nieba”. 



Uzyskał II nagrodę w dziedzinie poezji w XXXVII Ogólnopolskim Konkursie Literackim im. Jana Pocka (2008) oraz wyróżnienie w II Przeglądzie Poezji Recytowanej i Śpiewanej Osób Niepełnosprawnych „O Księżyc Twardowskiego” w Biszczy (2008) oraz w Jesiennych Debiutach Poetyckich w Lublinie w 2010 r. Wiersze z  tomiku „Kup mi, mamo, gwiazdkę z nieba”, recytowane były podczas wielu krajowych konkursów recytatorskich (np. IV Międzyprzedszkolny Przegląd Poezji Dziecięcej „Kto czyta, ma piękne sny…” w 2013 r. w Lublinie ).


Alicja Patey-Grabowska

Alicja Patey­ Grabowska (Steffen).
War­szawianka z urodzenia, filolog z wykształce­nia (UW), debiutowała tomikiem poezji „Z krę­gu" w 1969 r. (wyd. Iskry).



Jest autorką kilkunastu zbiorków wier­szy.
Można je kupić w sprzedaży internetowej, min :
http://ksiazki.wp.pl/bid,3772,tytul,Oda-do-ciala,ksiazka.html


Jest autorką Antologii wierszy polskich poetek współ­czesnych („Ja i ty") oraz poetek od XVIII w. („W imię miłości", 1996 r.); antologii i wierszy katyń­skich „Krzyk o świcie" (1992 r.współautor S. Melak).
 Sztuka teatralnych „Ściana" otrzy­mała w 1985 r. I nagrodę w konkursie ogólnopolskim zorganizowanym przez „Piwnicępod Baranami" w Krakowie, została wydanawraz ze sztuką„Przykazania" pod wspólnymtytułem „Mur" (1995 r., wyd. Crapio).

Pisze utwory dla dzieci wierszem, pro­zą (10 książek),





Tłumaczy z języka francuskie­go (w 1996 r. został wydany zbiór wierszy Je­an Paul Mestasa „Longtemps après" w jejprzekładzie) oraz z języków słowiańskich.
Zajmuje się krytyką literacką (zamieszcza obecnie recenzje w piśmie „Akant").Jej utwory figurują w wielu zagranicz­nych antologiach, m.in. w niemieckiej (prze­kład Karla Dedeciusa), włoskiej (przekład Ire­na Conti), francuskiej (przekład Bruno Du­
rocher), hiszpańskiej (Jose Quintana).
Jest propagatorką polskiej poezji w kra­ju i za granicą, wygłaszała referaty o polskiej literaturze, ze szczególnym uwzględnieniem twórczości kobiet, m.in. w Wiedniu, Peters­
burgu, Rydze, Meersburgu. Za tę działalnośćotrzymała w 1996 r. tytuł honorowego pro­fesora Międzynarodowej Literatury i Sztuki „La Crisalide" w Katanii.
Jest członkiem Stowarzyszenia pisarzy polskich.
Więcej informacji:
http://sppwarszawa.pl/czonkowie-stowarzyszenia.html?task=view&id=120

Wiersz autorki:

"ADAM­EWA"
Dwa krwiobiegi w jeden krwiobieg
dwa oddechy w jeden oddech
dwa płomienie w jeden ogień
Oto wybrani przez łaskawość losu
przez wiatr który nagle usiadł na pniu brzozy
i kogucim dyszkantem zapiał w czteiy strony
świata
Oto wybrani przez dobroć przypadku przez liść
który nagle przyklęknął na dłoni i szeptem odmówił
zdrowaśkę zachwytu
Oto scaleni w jedno
w jeden pień w jeden korzeń i w jedną łodygę
nad którą wybuchł złoty pancerz kwiatu
Adamewa
................................................................
Oto rozdzieleni przez konieczność losu
rozdarci na dwoje rozpruci do serca
z ptakami słów które nigdy nie odnajdą gniazda
Adam                                 Ewa



Salon literacki Jadwigi Jaśkowiak "Płeć w poezji" spotkanie autorskie z Alicją Patey-Grabowską

Dzieje się, dzieje, że aż miło w Lublinie : )
Po naszym cyklu spotkań autorskich które organizujemy w "Galerii przy bramie" w każdy pierwszy wtorek miesiąca o 17 godz, rusza kolejny cykl w Lublinie w Domu Kultury LSM.
Mieliśmy podobny pomysł i nie tylko my, aby zorganizować tam takie cykliczne spotkania i udało się.
Kolejne miejsce na mapie Lublina, które mam nadzieję ruszy pełną parą ze spotkaniami autorskimi, obok "Pożegnania z Afryką", "Galerii przy bramie", dołącza DK LSM : )
I niech się dzieje w Lublinie!!
Droga Jadwigo,
życzę powodzenia z całego serca i trzymam kciuki.
A teraz proszę państwa, zapowiedz pierwszego wydarzenia z cyklu:

 "Salon literacki Jadwigi Jaśkowiak".
"Płeć w poezji" -spotkanie z autorką Alicją Patey-Grabowską

Prowadzenie:

Jadwiga Jaśkowiak

Spotkanie odbędzie się
we wtorek 11 lutego 2014 r. o godz. 18.00

w sali widowiskowej Domu Kultury LSM
w Lublinie, ul. K. Wallenroda 4a, tel. 81 743 48 29
www.domkulturylsm.pl

Wstęp wolny




Alicja Patey­ Grabowska (Steffen), war­szawianka z urodzenia, filolog z wykształce­
nia (UW), debiutowała tomikiem poezji „Z krę­gu" w 1969 r. (wyd. Iskry).

Jest autorką kilkunastu zbiorków wier­szy, antologii wierszy polskich poetek współ­czesnych („Ja i ty") orazod XVIII w. („W imięmiłości", 1996 r.); antologii i wierszy katyń­skich „Krzyk o świcie" (1992 r.współautor S. Melak). Sztuka teatralnych „Ściana" otrzy­mała w 1985 r. I nagrodę w konkursie ogólnopolskim zorganizowanym przez „Piwnicępod Baranami" w Krakowie, została wydanawraz ze sztuką„Przykazania" pod wspólnymtytułem „Mur" (1995 r., wyd. Crapio).Pisze utwory dla dzieci wierszem pro­zą (10 książek), tłumaczy z języka francuskie­go (w 1996 r. został wydany zbiór wierszy Je­an Paul Mestasa „Longtemps après" w jejprzekładzie) oraz z języków słowiańskich.Zajmuje się krytyką literacką (zamieszcza obecnie recenzje w piśmie „Akant").Jej utwory figurują w wielu zagranicz­nych antologiach, m.in. w niemieckiej (prze­kład Karla Dedeciusa), włoskiej (przekład Ire­na Conti), francuskiej (przekład Bruno Du­
rocher), hiszpańskiej (Jose Quintana).Jest propagatorką polskiej poezji w kra­ju i za granicą, wygłaszała referaty o polskiej literaturze, ze szczególnym uwzględnieniem twórczości kobiet, m.in. w Wiedniu, Peters­
burgu, Rydze, Meersburgu. Za tę działalnośćotrzymała w 1996 r. tytuł honorowego pro­fesora Międzynarodowej Literatury i Sztuki „La Crisalide" w Katanii.


"ADAM­EWA"
Dwa krwiobiegi w jeden krwiobieg
dwa oddechy w jeden oddech
dwa płomienie w jeden ogień
Oto wybrani przez łaskawość losu
przez wiatr który nagle usiadł na pniu brzozy
i kogucim dyszkantem zapiał w czteiy strony
świata
Oto wybrani przez dobroć przypadku przez liść
który nagle przyklęknął na dłoni i szeptem odmówił
zdrowaśkę zachwytu
Oto scaleni w jedno
w jeden pień w jeden korzeń i w jedną łodygę
nad którą wybuchł złoty pancerz kwiatu
Adamewa
................................................................
Oto rozdzieleni przez konieczność losu
rozdarci na dwoje rozpruci do serca
z ptakami słów które nigdy nie odnajdą gniazda
Adam                                 Ewa


rys. Elżbieta Tolak

Jadwiga Jaśkowiak (z domu Mi­tura) urodziła się w małej ale pięknie po­łożonej w dorzeczu Tyśmienicy i Wieprza lubelskiej wiosce Pożarów koło Kocka. Absolwentka Wydziału Ekonomicz­nego UMCS w Lublinie, Podyplomowego Studium filozofii i etyki KUL.
 Związana z Towarzystwem Przyjaciół Sztuk Pięknych w Lublinie. Swoje umiejętności w zakresie ma­larstwa i grafiki doskonaliła na zajęciach
w pracowniach artystów lubelskich. Ma­luje portrety, pejzaże, abstrakcje. Pisze
Ikony. Studia filozoficzne oswoiły ją z me­tafizyką, pozwoliły otworzyć się na szero­ko pojętą filozofię życia, duchowość, jo­gę. Zwiedziła wiele krajów Europy, Afry­ki, Azji. Jako doskonały obserwator rzeczywistości, uczucia i emocje wyraża i pędzlem, i piórem. Debiutowała w „ŚwiętokrzyskimKwartalniku Literackim” (2011, nr 1­4). W 2012 r. wydała tom wierszy Wypełnio­ne światłem, zbiór opowiadań To zdarza­ło się w piątek, a w 2013 r. poemat Ko­smogonia miłości w Oficynie wydawni­czej „STON 2” w Kielcach. Wiersze drukuje w almanachach, np. krakowskiej Oficyny Konfraterni Poetów, jak i czasopi­smach, m.in„Świętokrzyskim Kwartal­niku Literackim”.






poniedziałek, 20 stycznia 2014

"Romanse ballady i inne"-koncert

23 01 2014r
godz 19
Pijalnia kawy "Pożegnanie z Afryką", Lublin, ul. Złota 3


Recital magiczno–liryczny w wykonaniu Georgija M. - trubadura z Międzyświata. 

Georgij M. (J. Mokriszczew) - bard ukraiński o korzeniach rosyjskich, z polskim paszportem. Sam o sobie napisał w piosence:

Mam po rodzicach rosyjskie korzenie,
Los ukraińskie mi dał pochodzenie.
Czasem się czuję Murzynem i Żydem
Z duszą Cygana głęboko ukrytą...

Wykonuje utwory własnego autorstwa, śpiewa też teksty poetów takich jak Adam Asnyk i Siergiej Jesienin. 

Wciąż poszukując siebie, łączy w pieśniach płomienne uczucia i nostalgię, bunt i przekorny dowcip.

Na polskich scenach od 1991 r. Gościł m.in. w krakowskiej „Piwnicy Pod Baranami”, w kabarecie „Loch Camelot” i ACK "Rotunda".


Wstęp wolny.

czwartek, 16 stycznia 2014

MALACHEJ, ANGIEŁY, ANIOŁOWIE-koncert

WIECZÓR PIEŚNI USKRZYDLONYCH
żydowskich * rosyjskich * polskich

Wystąpią:
MALACHEJ * ANGIEŁY *ANIOŁOWIE
czyli:
Andrzej Samborski * Mikołaj Naum * Jacek Szpunar

w piątek 17 stycznia o godz. 18.00
"Pożegnanie z Afryką"
Lublin, ul. Złota 3
Wstęp wolny



niedziela, 12 stycznia 2014

TPSP Kraków

Zaczynam cykl artykułów o TPSP, czyli Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych w Polsce.
Jestem od kilku lat członkiem TPSP Lublin,  organizuję tam spotkania autorskie z poetami z cyklu, który tworzymy z Mariuszem Boberem "Uwierz swoim skrzydłom z Polihistorem", prowadzę profil TPSP na fb i reklamuję wystawy gdzie mogę...w planach mamy jeszcze organizacje plenerów dla członków TPSP.
Chcę pokazać historię Towarzystwa- jak wpływało na kulturę w kraju, jakie miało zasługi...ponieważ w tym roku mija 50 rocznica od założenia TPSP Lublin.
Cykl zaczynam od historii krakowskiego towarzystwa, które powstało jako pierwsze i  może pochlubić się takimi wystawami jak debiutanckie : Jana Matejki, Ju­liana Fałata, Włodzimierza Tetmajera, Stanisława Wyspiańskiego, Jó­zefa Mehoffera, Jacka Malczewskiego!!!
Oczywiście ... ktoś zaraz powie, że Lublin to nie Kraków, ale to nie znaczy, że teraz nie możemy stworzyć równie atrakcyjnego pod względem kulturalnym miejsca jakim jest Kraków ..tutaj u nas : )

Więcej informacji:
http://palac-sztuki.krakow.pl/tpsp/historia/

cyt
"Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie powstało w 1854 roku, jako pierwsza tego typu instytucja na ziemiach polskich. Inicjatorem jego powołania był Walery Wielogłowski, który stanął na czele komitetu założycielskiego i opracował szkic statutu, na któ­rym Towarzystwo miało oprzeć swoją działalność. Posiedzenie inau­gurujące działalność Towarzystwa odbyło się 21 stycznia 1854 roku w gmachu Szkoły Technicznej przy ul. Gołębiej 22, a przewodniczył mu Ambroży Grabowski. Przyjęto na nim statut, wcześniej zatwierdzo­ny przez władze w Wiedniu, i wybrano członków pierwszej Dyrekcji z Władysławem Sanguszką jako prezesem, Henrykiem Wodzickim jako wiceprezesem i Walerym Wielogłowskim jako sekretarzem.

Zasady funkcjonowania Towarzystwa i jego struktura organizacyjna skonstruowane zostały w nawiązaniu do wzorów analogicznych insty­tucji zagranicznych. Był to związek akcjonariuszy prowadzący dzia­łalność w oparciu o kapitał pochodzący z wpłat na emitowane przez TPSP akcje. W myśl postanowień statutu najwyższą władzą Towarzystwa, podejmującą decyzje w sprawach mających kluczowe znaczenie dla jego istnienia, było Zgromadzenie Ogólne Członków Zwyczajnych, odby­wające swoje posiedzenia raz do roku. Organem powołanym do zarzą­dzania majątkiem Towarzystwa, kierowania jego bieżącą działalnością i reprezentowania go na zewnątrz była Dyrekcja, na czele której stał Prezes. Wszelkie sprawy administracyjne należały do kompetencji sekreta­rza.

Zasadniczym celem, jaki postawiło sobie Towarzystwo było budze­nie i szerzenie zamiłowania do sztuk pięknych w kraju, oraz moralne i materyalne wspieranie artystów polskich. Realizacji tak szeroko za­kreślonych zadań służyły różnorodne inicjatywy, spośród których naj­ważniejszą była organizacja wystaw nieustających. Dawały one artystom, zwłaszcza Polakom z Galicji i z Królestwa, możliwość prezentowania swojego dorobku przed rodzimą publicznością, zaś publicz­ności tej zapewniały przegląd sił współczesnego malarstwa i stwarzały szansę dokonania zakupu interesujących ją dzieł sztuki. Zwyczajem stał się udział w wystawach TPSP także artystów zagranicznych (głów­nie z Wiednia, Berlina, Drezna, Paryża, Pragi, Mediolanu), ale z cza­sem ilość ich prac malała na rzecz twórców polskich. Początkowo wystawy poświęcone były przede wszystkim malarstwu, czasem obej­mowały także rzeźbę i plany architektoniczne. Sale TPSP, przez wiele lat jedynej instytucji wystawienniczej w Krakowie, stały się miejscem debiutów najwybitniejszych artystów polskich m.in. Jana Matejki, Ju­liana Fałata, Włodzimierza Tetmajera, Stanisława Wyspiańskiego, Jó­zefa Mehoffera, Jacka Malczewskiego i innych. Trwałym zapisem ekspozycyjnej działalności TPSP były wydawane przez nie katalogi wystaw, które odbywały się w salach Towarzystwa.

Formą pomocy materialnej udzielanej artystom, a jednocześnie spo­sobem na pozyskanie nowych członków, był zakup najciekawszych prac prezentowanych w danym roku na wystawie i rozlosowywanie ich wśród akcjonariuszy. Co roku Towarzystwo wydawało też tzw. premię, w po­staci ryciny lub reprodukcji obrazu o wyjątkowej wartości artystycz­nej. Otrzymywał ją bezpłatnie każdy jego członek, co z jednej strony przyczyniało się do popularyzacji sztuki polskiej wśród szerokich krę­gów społecznych, z drugiej zaś było największą zachętą do wstępowa­nia w poczet akcjonariuszy Towarzystwa.

Poza wspomnianym już prawem do corocznej premii i do udziału w losowaniu dzieł sztuki specjalnie na ten cel zakupionych, statut Towarzystwa zapewniał wszystkim jego stałym członkom oraz ich rodzi­nom bezpłatny wstęp na organizowane wystawy.

Ważną inicjatywą, jaką podjęło TPSP w latach 1873-1894, było wspo­maganie Towarzystwa Wzajemnej Pomocy Artystów, założonego przez Jana Matejkę. W 1894 roku TPSP stworzyło jednak własny fundusz pożyczkowy, który – zgodnie z intencją powołującej go do życia in­stytucji – miał zostać przeznaczony na udzielanie finansowego wspar­cia potrzebującym artystom. Powstał on w oparciu o środki pobierane w formie 5-procentowej prowizji od ceny kupna dzieł sztuki sprzeda­wanych na wystawach Towarzystwa.

Początkowo w zakres zadań statutowych TPSP wchodziło tworze­nie zbiorów własnych, obejmujących dzieła sztuki, na których by smak ogólny mógł się wykształcić, zamiłowanie sztuki wzrastać i krytyka zdrowa a sprawiedliwa wyrabiać się dała. Zalążkiem tych zbiorów miała stać się „Galeria im. Dąbskich”, oddana Towarzystwu w depo­zyt na czas nieograniczony przez członka Dyrekcji Władysława Dąbskiego. Obok 200 obrazów wchodzących w skład tej kolekcji, Towarzystwo posiadało również kilka innych, uzyskanych drogą daro­wizny lub nabytych w oparciu o środki kumulowane w ramach fundu­szu dzieł pomnikowej treści. W czasach, gdy w Krakowie nie istniało jeszcze Muzeum Narodowe, próba stworzenia stałej galerii obrazów udostępnionej zwiedzającym, była niezwykle cenną inicjatywą. Nieste­ty, pozostała nieurzeczywistnioną. Nie zrealizowano także, podjętego przez Towarzystwo w latach dziewięćdziesiątych XIX wieku, pomysłu stworzeniu małego muzeum reprodukcji dzieł artystów polskich, które w zamyśle Towarzystwa miało na celu rejestrowanie i popularyzowa­nie rodzimego dorobku.

Duże zasługi położyło Towarzystwo dla rozwoju szkolnictwa artystycznego, organizując, począwszy od ostatniej ćwierci XIX wie­ku, konkursy na stypendia dla uczniów Szkoły Sztuk Pięknych. Dbając o kondycję polskiej sztuki starało się także inspirować artystów do twórczego współzawodnictwa, inicjując konkursy malarskie, a potem także rzeźbiarskie, których zwycięzcy nagradzani byli z fun­duszu Towarzystwa, jak i ze środków uzyskanych od prywatnych dar­czyńców.

Pałac TPSP rok 1902

Ideę opieki nad sztuką polską Towarzystwo urzeczywistniało rów­nież w dziedzinie ochrony zabytków, deklarując np. w 1864 roku 100 złotych reńskich na restaurację ołtarza Wita Stwosza, przyczyniając się w latach 1867/68 do odrestaurowania pomników w Żółkwi, angażując się finansowo w odnowienie kościoła Franciszkanów w Krakowie. Patronowało także powstawaniu placówek muzealnych na terenie Kra­kowa (przede wszystkim Muzeum Narodowego i Domu Jana Matejki), przekazując na ich rzecz szereg eksponatów.

Spośród różnorodnych kierunków działalności Towarzystwa intere­sująco przedstawia się udział w promowaniu sztuki polskiej za granicą. Na uwagę zasługuje zwłaszcza zaangażowanie TPSP w organizację działu polskiego na wystawie wiedeńskiej w roku 1872/73 i berlińskiej w 1891 roku.

Zgodnie z zapisem statutu Towarzystwo utrzymywało, na zasadzie wzajemności, stosunki z podobnymi instytucjami w kraju i zagranicą. Już w pierwszym roku swojego funkcjonowania nawiązało kontakt z 11 towarzystwami obcymi (m.in. z wiedeńskim, monachijskim, drez­deńskim, praskim), dokonując z nimi wymiany akcji i premii. Ściśle współpracowało też z podobnymi placówkami w kraju. W 1880 roku TPSP w Krakowie objęło patronat nad nowo powstałym Towarzystwem Przyjaciół Sztuk Pięknych w Poznaniu, które aż do roku 1903 pozostawa­ło filią krakowskiego Towarzystwa.
W 1885 roku do TPSP w Krakowie przyłączyło się, przeżywające poważne problemy finansowe, Towarzystwo Lwow­skie, prowadząc z nim wspólną działalność przez kolejne dziesięć lat. Wreszcie sekretarzowi Zjednoczonego Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie, Poznaniu i Lwowie powierzyło na jakiś czas swoją reprezentację również Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie.

W miarę krzepnięcia Towarzystwa, jego aktywność przybierała na siłach, by osiągnąć swe apogeum w latach 1875-1883. Zupełnie nowy okres w dziejach instytucji otwarło wybudowanie własnej siedziby. Od tego momentu coraz bardziej traciły na znaczeniu wystawy nieustające, dotychczas podstawowy instrument działania Towarzystwa, ustępując miejsca wystawom grup i stowarzyszeń artystycznych (Sztuka, Zero, Powszechny Związek Artystów Polskich, Stowarzyszenie „Rzeźba”), wystawom retrospektywnym artystów polskich (Malczewskiego, Wyspiańskiego, Stanisławskiego, Dunikowskiego, Fałata, Szymanowskie­go i in.) i zagranicznych (np. Wassila Kandinsky’ego w 1905 roku), ekspozycjom jubileuszowym lub pośmiertnym, konkursowym, okolicz­nościowym (rocznica grunwaldzka, 100-lecie śmierci księcia Józefa Po­niatowskiego) oraz tematycznym („Koń w malarstwie i rzeźbie polskiej”, „Dziecko w sztuce”). W tym czasie Towarzystwo podjęło szereg nowych inicjatyw: w 1905 roku dla zawiązującego się Towarzystwa Graficznego uruchomiło w swoim gmachu „Graficzną stację doświad­zalną”, w 1911 roku rozpoczęło publikację „Krakowskiego Miesięcz­nika Artystycznego”, będącego organem TPSP, Muzeum Narodowego i Towarzystwa Ochrony Piękności Miasta Krakowa, a w 1912 roku powołało fundusz emerytalny dla artystów wystawiających swe dzieła w Pałacu Sztuki oraz sierot i wdów po nich.

Wybuch pierwszej wojny światowej wyznaczył Towarzystwu nowe kierunki działalności, jak pomoc udzielana artystom przy aprowizacji, czy organizacja w salach Pałacu „salonu sprzedaży zamiennej”. Na dwa lata zawieszono organizację wystaw, na pięć wstrzymano wydawanie premii. Po wojnie instytucja kontynuowała wypracowany wcześniej model funkcjonowania. Korzystając z nowej sytuacji geopolitycznej już w 1918 roku podjęła aktywną działalność na arenie ogólnokrajowej, uczest­nicząc w pracach Rady Sztuki, będącej forum porozumienia różnych śro­dowisk artystycznych. Coraz bardziej istotnym kierunkiem aktywności TPSP stawała się działalność publicystyczna, dotycząca sztuk pięknych. Jej wyrazem było wydawanie w latach 1923-1925 „Rocznika Ilustro­wanego Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie Poświę­conego Sztuce. Literaturze i Kulturze”, redagowanego przez sekretarza Towarzystwa, Antoniego Waśkowskiego. Wobec wzrastającej liczby ugrupowań artystycznych funkcjonujących w środowisku krakowskim, główną troską Towarzystwa stało się zapewnienie gościny wszystkich kierunkom, wszystkim prądom, integrowanie rozbieżnych dążeń, skupianie pod jednym sztandarem najskrajniejszych indyidualności artystycznych.

Pierwsza wystawa w TPSP
Mimo tak szczytnie nakreślonych celów i podjęcia różnorodnych ini­cjatyw zmierzających do ich urzeczywistnienia. Towarzystwo napoty­kało na opozycję ze strony awangardowych grup, które zarzucały mu konserwatyzm postawy i opieszałość w działaniu. Z czasem autorytet TPSP coraz bardziej podupadał.

We wrześniu 1939 roku, po wkroczeniu Niemców do Krakowa, za­wiązała się Tymczasowa Dyrekcja Towarzystwa z Wojciechem Kossa­kiem na czele, która zajęła się zwinięciem wielkiej retrospektywnej wystawy dzieł Jacka Malczewskiego, a także zabezpieczeniem majątku i archiwum TPSP. Począwszy od listopada 1939 roku, kiedy to Pałac Sztuki został przejęty przez okupanta, działalność instytucji zawieszono.

Odrodziła się ona zaraz po wyzwoleniu. W styczniu 1945 roku ukonsty­tuował się zarząd z Franciszkiem Walterem na czele, którego staraniem już we wrześniu otwarta została wystawa inauguracyjna. Ekspozycje, jakie odbywały się w pierwszych latach powojennych, prezentowały przede wszystkim prace współczesnych artystów polskich, zwłaszcza krakowskich. Wydarzeniem o niezwykłej randze artystycznej stała się Pierwsza Wystawa Sztuki Nowoczesnej, zorganizowana w salach Towarzystwa w 1948 roku przez krakowski Klub Artystów. Była to naj­ważniejsza manifestacja nowoczesnej myśli w plastyce polskiej okresu powojennego. W latach pięćdziesiątych, w związku z utworzeniem Centralnego Biura Wystaw Artystycznych i przekazaniem mu kompetencji do organizowania wszystkich wystaw na terenie kraju, Towarzy­stwo starało się skupić na formach pracy niezależnej od CBWA. Rozwinęło wtedy na szeroką skalę aktywność skierowaną na upowszech­nianie sztuki przez odczyty i prelekcje. Organizowano je zarówno we własnym lokalu, jak również w świetlicach, klubach i domach kultury na terenie Krakowa oraz najbliższych miejscowości. Dopiero pod ko­niec lat pięćdziesiątych TPSP powróciło do działalności ekspozycyjnej. Rozwijała się ona na tyle prężnie, że wkrótce Pałac Sztuki nie był w stanie sprostać jej potrzebom. W 1959 roku Towarzystwo otwarło zatem ob­szerny salon filialny w Nowej Hucie, stanowiący przez bardzo długi czas jedyną stałą placówkę wystawową w tej części miasta. W tym samym roku rozpoczęło także opiekę nad dworkiem Jana Matejki w Krzesławicach, w którym zgromadziło pamiątki po malarzu. Nową inicjatywą, z jaką TPSP wystąpiło na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych, było otwarcie czytelni czasopism i wydawnictw artystycznych w Pałacu Sztuki i Salonie w Nowej Hucie. Rozpoczęto także gromadzenie dokumentacji dotyczącej artystów wystawiających w salach Towarzystwa od 1854 roku.

Po kryzysie lat osiemdziesiątych w 1996 roku władzę przejął odro­dzony Zarząd TPSP, który przedmiotem swych starań uczynił przede wszystkim odnowienie Pałacu Sztuki, odzyskanie zbiorów Towarzy­stwa, które znalazły się w posiadaniu różnych osób i instytucji oraz powołanie Instytutu Badań Naukowych im. Karola Estreichera, zajmu­jącego się m.in. porządkowaniem Księgozbioru i Archiwum rodziny Estreicherów. Odrodzony Zarząd TPSP wznowił także działalność w dziedzinach, które od początku istnienia Towarzystwa objęte były zakresem jego zainteresowań: wystawienniczej, popularyzatorskiej i pu­blikacyjnej."|




Nagrodzeni przez Miasto Lublin od 1993r

WYKAZ LAUREATÓW
Nagrody Artystycznej Miasta Lublina:

Ośrodek Brama Grodzka – Teatr NN (za 1993 r.)
         Leszek Mądzik (za 1994 r.)
Związek Polskich Artystów Plastyków (za 1995 r.)
Janusz Opryński (za 1996 r.)
Budka Suflera (za 1997 r.)
Teatr Provisorium i Kompania Teatr (za Ferdydurke  za 1998 r.)
Grzegorz Mazurek (za 1999 r.)
Dobrosław  Bagiński (za 2000 r.)
Andrzej Nikodemowicz (za 2001 r.)
nie przyznano za 2002 r.
Bernard Nowak za powieść pt. „Taniec Koperwasów” (za 2003 r.)
Krzysztof Szymanowicz - za osiągnięcia twórcze w kraju i za granicą, w tym: nagrodę regulaminową w Seulu na XIII Międzynarodowym Biennale  Grafiki i I nagrodę  oraz złoty medal w Ourense na Międzynarodowym  Biennale Grafiki Caixanowa (za 2004 r.)
Anna Kaczkowska za dokonania artystyczne w dziedzinie twórczości radiowej uhonorowane licznymi prestiżowymi nagrodami i wyróżnieniami m.in. tytułem „Radiowy Reportażysta Roku 2005”, I Nagroda w XV Festiwalu Mediów w Łodzi, Główna Nagroda w Konkursie „Wspólna Europa” (za 2005 r.)
Robert Kuśmirowski za niezwykłe dokonania, które ugruntowały jego pozycję jako jednego z najoryginalniejszych polskich artystów, a Lublin wpisało w najważniejszy nurt światowej sztuki (za 2006 r.)

Na podstawie Uchwały Nr 1080/XLIII/2001 Rady Miejskiej  w Lublinie z dnia 15 listopada 2001 r. w sprawie ustanowienia Nagrody Miasta Lublina za upowszechnianie kultury:
Muzeum Lubelskie (za 2001 r.)
prof. Władysław Panas - naukowiec, dydaktyk, animator kultury, za zorganizowanie w Lublinie międzynarodowej konferencji „W ułamku zwierciadła. Bruno Schulz.” W 110 rocznicę urodzin i 60 rocznicę śmierci oraz uroczystości  rocznicowej poświęconej Józefowi Czechowiczowi (za 2002 r.)
Muzeum Lubelskie za organizację wystaw Francisca Goyi, Marca Chgalla, Zenona Kononowicza oraz organizację Oddziału Muzeum im. J. Czechowicza (za 2003 r.)
Norbert Wojciechowski, wydawca, edytor, właściciel Wydawnictwa Norbertinum za dokonania wydawnicze oraz  działalność na rzecz popularyzacji  książki w  mieście i regionie (za 2004 r.)
Nagroda Miasta Lublina za upowszechnianie kultury za 2005 rok nie została przyznana. W uzasadnieniu Komisja Nagrody Miasta Lublina za upowszechnianie kultury stwierdziła, ze zgłoszone za rok 2005 kandydatury i dokonania w dziedzinie upowszechniania kultury nie miały charakteru szczególnie znaczących i wyróżniających się.
Kawiarnia Artystyczna „HADES” za bogaty i różnorodny program artystyczny (za 2006 r.).

Na podstawie Uchwały Nr 205/XIV/2007 Rady Miasta Lublin z dnia 29 listopada 2007 r. w sprawie ustanowienia Nagród Miasta Lublin w dziedzinie kultury: Nagrody Artystycznej Miasta Lublin, Nagrody Miasta Lublin za upowszechnianie kultury i Nagrody Miasta Lublin za całokształt osiągnięć w dziedzinie kultury i sztuki oraz zasad i trybu ich przyznawania uhonorowane zostały następujące osoby:
         za 2007 r.:
Andrzej Mroczek - Nagroda Miasta Lublin za całokształt osiągnięć w dziedzinie kultury i sztuki – dyrektor Biura Wystaw Artystycznych, który jako historyk sztuki prowadzi galerię, w której stale obecna jest sztuka najnowsza na najwyższym światowym poziomie (nowe media, film, fotografia, wideo, performance, słowo, happening, obiekt, instalacja). Prowadząc aktywną działalność na rzecz upowszechniania sztuki współczesnej sprawił, że Lublin stał się znaczącym ośrodkiem w skali kraju i świata.
Anna Nawrot-Gryka - Nagroda Artystyczna Miasta Lublin za 2007 rok – prowadząca Galerię Białą w Lublinie za konsekwentną działalność na skalę ogólnopolską i za wypracowanie unikalnego profilu Galerii.
Rafał Koziński i Grzegorz Rzepecki - Nagroda Miasta Lublin za upowszechnianie kultury w 2007 roku – animatorzy kultury za upowszechnianie w przestrzeni publicznej Lublina i konsekwentne kreowanie wizerunku miasta przyjaznego i otwartego poprzez cykl działań kulturalnych (Jarmark Jagielloński, Noc Kultury, Planeta Lublin, Lato z kulturą w Muszli Koncertowej).
     za 2008 r.:
Adam Wiesław Kulik – Nagroda Artystyczna Miasta Lublin za 2008 rok – za  napisanie i wydanie książki pt. „Leśmian, Leśmian...”, źródłowej pozycji eseistyczno - wspomnieniowej o jednym z największych polskich poetów XX wieku, który był związany z Lubelszczyzną. Książka stanowi rezultat 30 lat poszukiwań i pracy autora, który zgromadził bogaty materiał ikonograficzny w większości dotąd nieznany. Adam Kulik jest ceniony za pieczołowitość w dokumentowaniu i chronieniu od zapomnienia spuścizny historycznej i kulturowej Lublina oraz Regionu, czego wyrazem jest nie tylko nagrodzona książka, ale również filmy dotyczące pogranicza kultur, narodów  i religii.
Łukasz Witt-Michałowski – Nagroda Miasta Lublin za upowszechnianie kultury w 2008 roku  – za osiągnięcia  w zakresie animacji życia teatralnego w Lublinie, a szczególnie za współtworzenie Sceny Prapremier „InVitro” oraz wykorzystanie działań teatralnych jako skutecznej metody resocjalizacji w systemie penitencjarnym. Łukasz Witt Michałowski jest także cenionym i często nagradzanym reżyserem teatralnym za niekonwencjonalne podejście do inscenizacji współczesnego dramatu.
Włodzimierz Staniewski – Nagroda Miasta Lublin  za całokształt osiągnięć w dziedzinie kultury i sztuki  – założyciel i dyrektor Ośrodka Praktyk Teatralnych „Gardzienice”, reżyser, aktor  i scenarzysta – za doniosłe osiągnięcia, które pozwalają postrzegać Lublin i Lubelszczyznę jako jeden z ważnych ośrodków współczesnego teatru.
         za 2009 r.:
Zbigniew Włodzimierz Fronczek – Nagroda Artystyczna Miasta Lublin za 2009 rok – za  wybitne dokonania artystyczne w dziedzinie literatury, w szczególności za trzeci tom z serii „Encyklopedia legend, sensacji i anegdot Lublina” pt. „Historia lubelskiej nikczemności”.
Mirosław Olszówka – Nagroda Miasta Lublin za upowszechnianie kultury w 2009 roku – wybitna osobowość świata muzycznego, kreator kultury, aktor, mim, reżyser, menadżer kultury, producent płyt i twórca wydarzeń kulturalnych, uhonorowany w szczególności za realizację projektu Inne Brzmienia Art'n'Music Festival Lublin-Lviv 2009, który integrował różne dziedziny sztuki: muzykę, teatr i plastykę.
Bogusław Wróblewski – Nagroda Miasta Lublin  za całokształt osiągnięć w dziedzinie kultury i sztuki  – pisarz, poeta, krytyk, badacz literatury, tłumacz, pracownik naukowy UMCS w Lublinie, założyciel i od 30 lat redaktor naczelny kwartalnika Akcent. Literatura i sztuka. Nagroda jest uhonorowaniem jego dorobku literackiego i pracy redaktorskiej. Została przyznana również za bezkompromisową dbałość o wysoki poziom drukowanych tekstów, otwartość na różne postawy artystyczne i światopoglądowe oraz wspieranie młodych twórców.
           za 2010 r.:
Jacek Boniecki - Nagroda Artystyczna Miasta Lublin za 2010 rok za muzyczne realizacje na scenie macierzystego Teatru oraz kierownictwo muzyczne i prapremierowe wykonanie „Mszy Lubelskiej”.
Scena In Vitro -  Nagroda Miasta Lublin za upowszechnianie kultury w 2010 roku  za konsekwentne promowanie otwartego dialogu z widzem oraz upowszechnianie dramaturgii współczesnej.
Mieczysław Jurecki -  Nagroda Miasta Lublin  za całokształt osiągnięć w dziedzinie kultury i sztuki za różnorodne inicjatywy propagujące muzykę rozrywkową i promujące młodych twórców.
           za 2011 r.:
Anna Brulińska - Nagroda Artystyczna Miasta Lublin za 2011 r. za scenariusz i reżyserię filmu „Biec w stronę Ty”. Film został wyróżniony przez Lubelski Fundusz Filmowy za scenariusz.
ZPiT im. W. Kaniorowej -  Nagroda Miasta Lublin za upowszechnianie kultury w 2011 roku  za działalność na rzecz popularyzacji i upowszechniania polskiej kultury ludowej w Lublinie i poza granicami kraju oraz aktywność i osiągnięcia w kulturalnej edukacji młodzieży.
Mirosław Ziomek -  Nagroda Miasta Lublin  za całokształt osiągnięć w dziedzinie kultury i sztuki za 30-letnią działalność jako artysta – dyrygent, a także za działalność na rzecz promocji kultury i sztuki, reprezentowanie Lublina w kraju i za granicą, i osiągnięcia pedagogiczne w wychowywaniu wielu pokoleń absolwentów Instytutu Muzyki UMCS w Lublinie

Nagrody artystyczne Miasta Lublin za 2012r

Za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej i upowszechniania kultury Prezydent Miasta Lublin przyznaje co roku nagrody w następujących kategoriach: Nagrody Artystyczna Miasta Lublin, Nagroda Miasta Lublin za Upowszechnianie Kultury, Nagroda Miasta Lublin za Całokształt Działalności, Nagroda Miasta Lublin dla Mecenasa Kultury oraz Nagrody Okolicznościowe.

 Marcin Wroński – Nagroda Artystyczna Miasta Lublina za 2012 r
 Grzegorz Józefczuk – Nagroda Miasta Lublin za Upowszechnianie Kultury w 2012 r.
 Leszek Mądzik – Nagroda Miasta Lublin za Całokształt Działalności
 PGE Dystrybucja S. A. w Lublinie – Nagroda Miasta Lublin dla Mecenasa Kultury 2012 r.

WYRÓZNIENIA:
1. Wojciech Klon – Żurawie – Lubelskie Wyróżnienia Kulturalne w kategorii „Dźwięk”
2. Anna Chabros - Żurawie – Lubelskie Wyróżnienia Kulturalne w kategorii „Obraz”
3. Anna Gładysz - Żurawie – Lubelskie Wyróżnienia Kulturalne w kategorii „Asysta”
4. Jakub Radkowski (Sin Sen) – Żurawie  – Lubelskie Wyróżnienia Kulturalne w kategorii „Słowo”
5. Joanna Reczek - Żurawie – Lubelskie Wyróżnienia Kulturalne w kategorii „Animator Kultury”
6. Adam Maruszak – 65-lecie Zespołu Pieśni i Tańca „Lublin” im. W. Kaniorowej
7. Danuta Połoncarz – 20. edycja Studium Wiedzy o Filmie – Dom Kultury „Czechów”
8. Sławomir Andrzej Mieleszko – 50-lecie pracy twórczej - Związek Polskich Artystów Plastyków
9. Władysław Stefan Grzyb – 20-lecie Ogólnopolskiego Przeglądu Hejnałów Miejskich
10. Teresa Drozd – Międzynarodowy Dzień Teatru – Teatr im. H. Ch. Andersena
11. Beata Saj - Międzynarodowy Dzień Teatru– Teatr im. H. Ch. Andersena
12. Piotr Kobielski-Grauman – 40-lecie pracy twórczej – Stowarzyszenie Pisarzy Polskich
13. Marek Andrzejewski – 20-lecie pracy artystycznej
14. Zdzisław Ohar – 20-lecie Chóru La Musica
15. Mateusz Nowak – dokonania w dziedzinie twórczości artystycznej i upowszechniania kultury – Dzielnicowy Dom Kultury „Węglin”
16. Andrzej Polakowski – 50-lecie pracy twórczej – Związek Polskich Artystów Fotografików
17. Joanna Barczyk – 35-lecie pracy twórczej – Związek Polskich Artystów Plastyków
18. Zbigniew Strzałkowski – 60-lecie pracy twórczej– Stowarzyszenie Pisarzy Polskich
19. Józef Zięba – 55-lecie pracy twórczej– Stowarzyszenie Pisarzy Polskich
20. Kazimierz Stanisław Leszczyński – 60-lecie działalności Zespołu Tańca Ludowego UMCS
21. Lech Leszczyński - 60-lecie działalności Zespołu Tańca Ludowego UMCS
22. Zespół Tańca Ludowego UMCS - 60-lecie działalności Zespołu Tańca Ludowego UMCS
23. Maria Koldryn-Jaszczyszyn – 40-lecie pracy twórczej
24. Andrzej Jedliczka – 50-lecie pracy twórczej– Związek Polskich Artystów Plastyków
25. Jolanta Słomianowska – 35-lecie pracy twórczej– Związek Polskich Artystów Plastyków
26. Walenty Wróblewski - 35-lecie pracy twórczej– Związek Polskich Artystów Plastyków
27. Mariusz Drzewiński – 30-lecie pracy twórczej– Związek Polskich Artystów Plastyków
28. Mieczysława Goś – 30-lecie istnienia pracowni Działań Plastycznych i Galerii ACK „Chatka Żaka”
29. Jolanta Męderowicz – 25-lecie pracy zawodowej – Związek Polskich Artystów Plastyków
30. Aleksander Budzyński – dokonania w dziedzinie twórczości artystycznej i upowszechniania kultury – Fundacja Teatroterapia Lubelska
31. Radosława Kwiatkowska – dokonania w dziedzinie upowszechniania kultury – Miejska Biblioteka Publiczna im. H. Łopacińskiego
32. Wiesława Sołtys - dokonania w dziedzinie upowszechniania kultury– Miejska Biblioteka Publiczna im. H. Łopacińskiego
33. Tadeusz Rokicki - dokonania w dziedzinie twórczości artystycznej i upowszechniania kultury – Polski Związek Chórów i Orkiestr



piątek, 10 stycznia 2014

Kozirynek-kwartalnik kulturalny

Niedawno powstał kolejny numer kwartalnika kulturalnego "Kozirynek', trudno go nazwać kwartalnikiem, ponieważ od ostatniego numeru minął rok, ale...najważniejsze że został wznowiony po przerwie.
Ciężko mi napisać coś o nim, ponieważ nie czytałam go, ale znam Mariusza (był tam redaktorem, zajmował się też jego promocją), a jeśli on gdzieś pracował, to wiem że to było wartościowe przedsięwzięcie, czyli idąc tym tokiem myślenia...pewnie jest warty kilku słów pochlebnych....Tym bardziej, że kolejna osoba którą niedawno poznałam, to też nietuzinkowa jednostka, czyli Adam Świć, poeta, dyrektor domu kultury i redaktor Koziegorynku od "prozy życia" taka informacja jest na stronie kwartalnika : )
http://www.rasil.home.pl/kozirynek/index.html

Na tej samej stronie też są podane informacje jak można kupić kwartalnik i za ile (informacja dla zainteresowanych).

Na razie rusza promocja kwartalnika w Radzyniu, czyli niedługo pewnie i w Lublinie coś podobnego zorganizujemy  :

A teraz kilka słów o kwartalniku.
 Zdobył Nagrodę Stowarzyszenia pisarzy polskich "Niestrudzeni dla kultury", która została uroczyście wręczona kilka lat temu na Zamku lubelskim.
Czasopismo to stało się jednym z ważniejszych pism literackich, kulturalnych nie tylko na lubelszczyżnie, ale i w Polsce.
Powstało w 2007 roku jako inicjatywa kilku osób; min Adama Świcia, Mariusza Bobera, Darka Magiera Przemysława Krupskiego.
W 100 lat po ukazaniu się ostatniego numeru "Chimery", niejako nawiązanie do tradycji tego tak znanego niegdyś pisma,.
A tak pisał Mariusz na Knowaczu o "Kozimrynku" :
http://www.knowacz.pl/kozirynek/kozirynek.htm

http://www.knowacz.pl/kozirynek/kozirynek_0201.htm

W "Kozimrynku" pojawiały się też przedruki z dawnych numerów "Chimery".


Obecny numer:


Spis treści:

POEZJE
Joanna Danuta Bieleń, Mariusz Czerniak,
Aneta Dąbrowska, Sylwester Gołąb, Joanna Guz,
Izabela Iwańczuk, Aleksandra Jaśkiewicz, Rafał Jaworski,
Marek Jura, Edyta Kilian, Beata Patrycja Klary,
Robert Konca, Ryszard Kornacki, Mariusz Cezary Kosmala,
Maria Kryńska-Szostak, Artur Łyś, Olga Michalska,
Karolina Michałowska, Regina Nachacz, Anna Nogaj,
Anna Nowaczyńska, Artur Rogalski, Łukasz Szymański,
Adam Świć, Marta Świć, Anna Tlałka, Justyna Waler,
Agata Wiatr, Agnieszka Wiktorowska-Chmielewska,
Paweł Zacharewicz

OPOWIADANIA
Agnieszka Bochniak, Andras Cserna-Szabo,
Magdalena Cybulska, Aneta Dąbrowska,
Gyorgy Dragoman, Marek Jura, Robert Konca,
Ferenc Kontra, Marek Korulczyk, Dominik Krzemiński,
Mirosław Pisarkiewicz, Artur Rogalski, Magdalena Wiejak,
Andrzej W. Wodziński, Mateusz Andała

ARTYKUŁY/FELIETONY
Piotr Boroń, Michał Dybaczewski , Jakub Hapka,
Rafał Jaworski, Irena Kaczmarczyk, Robert Konca,
Dariusz Magier, Paulina Wójcik

DRAMATY
Lech Brywczyński, Roman Rynkowski

PREZENTACJE
Mateusz Andała, Benedykt Kroplewski

ZDJĘCIA
Artur Łyś, Tomasz Młynarczyk, Wojtek Ostrowski,
Tomasz Sobieraj, Agata Wiatr, Paweł Żochowski
........
A na zakończenie coś śmiesznego, żeby nie było że kultura zawsze musi być poważna  i nudna : )

nr XIII jesień 2012r
cyt:
"Ten numer KOZIEGORYNKU narodził się z naszej niemożliwej miłości do agentki Scully, ze spoconego strachu przed Obcym – ósmym pasażerem Nostromo, z chłodnej ciekawości jaka jest cała prawda o planecie Ksi i z dużej chętki na bliskie spotkania trzeciego stopnia. (...)
CENA NUMERU 19.99 
na cześć serialu „KOSMOS 1999”"
: )

Warsztaty i stoiska na III Lubelskim Przeglądzie Poetyckim Strojne w biel

III LUBELSKI PRZEGLĄD POETYCKI "STROJNE W BIEL"
24 i 25 styczeń 2014 r
Miejsce:
Prywatne Gimnazjum i Liceum im Królowej Jadwigi w Lublinie ul Długosza 8A
Zapraszmy!!

Podczas koncertów stoiska i warsztaty:

ESY-FLORESY:

Tutaj uczestnicy festiwalu będą mogli nabyć ręcznie zdobione przedmioty użytkowe zdobione techniką decoupage oraz notatniki i notesy wykonane techniką scrapbooking, zakładki do książek a być może także kilka obrazów :)

Więcej na:
 https://www.facebook.com/projektscrap?fref=ts

KSIĄŻKA ARTYSTYCZNA:

Otwarty warsztat oparty na zjawisku książki artystycznej. Tematem zajęć będzie podróż. Powstanie zapis wędrówki - zarówno po miejscach realnych, jak i wewnętrznej, skupionej na odkrywaniu samego siebie, swoich uczuć, pragnień.

piątek: 14:30 - 15:30, 17:00 - 17:30

sobota: 16:00 - 17:00, 20:00 - 20:30

PTR KARTOGRAFIA:

Szeroki wybór map i planów miast zarówno współczesnych jak i reprintów. Do nabycia m.in.: Rzeczpospolita w epoce Wazów (1587-1668); Gdańsk plan z około 1795 r. (reedycja), Lwów reedycja z 1931r. + Lwów przedwojenny (komplet); Warszawa przedwojenna reprint z 1939 r.; Polska 1939 mapa samochodowa (reedycja); Powstanie Styczniowe 1863. Mapa z opisem historycznym; Powstanie Warszawskie; Kresy - Litwa, Białoruś, Wołyń, Podole, Ukraina Zach.); WIG Jasieniów Górny (Huculszczyzna, Karpaty Pokucko-Bukowskie);  WIG Porohy, Gorgany Środkowe i Zachodnie; Karpaty Wschodnie 1 i 2 (komplet); Bieszczady Wschodnie; Kanał Augustowski szlak wodny Biebrza-Niemen (reedycja WIG);  Ruś Zakarpacka i wiele, wiele innych.

DREWNIANE MARZENIA:



Dekoracje domu, kolczyki, wisiorki, oraz mnogość przedstawień WłóczykijaJ

Więcej na: www.drewnianemarzenia.pl 
https://www.facebook.com/pages/Drewniane-Marzenia/103619513030812?id=103619513030812&sk=info

czwartek, 9 stycznia 2014

Wystawa malarstwa Małgorzaty Karp-Soi

ZPAP oddział lubelski, zaprasza na wystawę malarstwa Małgorzaty Karp-Soja.

Wernisaż wystawy Karp-Soja express 
 25 stycznia`13 o godz.19.oo. 
w Galerii ART przy ul.Krak.Przedm.62 Lublin

Małgorzata Karp-Soja urodziła się w Krakowie. Ukończyła studia w Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w 1992 roku. Malarstwo studiowała w pracowni profesora Stanisława Wiśniewskiego, a rysunek w pracowni profesora Allana Rzepki. Trzykrotne wyjazdy na stypendia do Włoch (1991−1993). Zajmuje się twórczością artystyczną, w szczególności malarstwem olejnym i pastelami. Jej prace można znaleźć w kolekcjach prywatnych w Polsce, Austrii, Francji, Belgii, Holandii, Włoszech, Niemczech, Hiszpanii, Szwecji i USA. Jest członkiem ZPAP. Prezentowała swoje prace na ponad 70 wystawach zbiorowych, jest także autorka ponad 40 wystaw indywidualnych w kraju i za granica. Wśród ostatnich sukcesów wymienić należy nagrodę „President Award" otrzymaną na VII Międzynarodowym Biennale Sztuki Współczesnej we Florencji (2009), dwukrotne zaproszenie do udziału w Międzynarodowym Biennale Sztuki Współczesnej w Pekinie (2010, a w 2012 jako jedyna reprezentantka Polski),  uhonorowanie Medalem Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie na 100-lecie Związku Polskich Artystów Plastyków (2011). Najnowsze osiągnięcie to prestiżowe wyróżnienie otrzymane na 5 Międzynarodowym Biennale Sztuki Współczesnej w Pekinie "Future and Reality".


Wystawa malarstwa Kazimierza Stępniaka

"Nastrojowe pejzaże"
Morze, Góry, Podlasie

Wernisaż odbędzie się
w piątek 10 stycznia 2014 r. o godz. 17.00

w Galerii Sztuki Domu Kultury LSM
w Lublinie, ul. K. Wallenroda 4a
tel. 81 743 48 29
www.domkulturylsm.pl


Wystawa malarstwa Elżbiety Helak


Koncert Charytatywny-Kolęda dla Izy

Zapraszamy 11 stycznia, o godz. 19.00 na koncert kolęd.
"Zielony Talerzyk"
ul Królewska 3 Lublin

Wystąpią:
Monika Krajewska
Andrzej Samborski, Mikołaj Naum, Jacek Szpunar
zespół Chodu

Podczas koncertu odbędzie się krótka prezentacja projektu JAK POMAGAM
www.jakpomagam.pl

Bilety w cenie 10/15 zł (U/N) do nabycia w Zielonych Talerzykach oraz przed koncertem

Całkowity dochód z koncertu będzie przeznaczony na leczenie Izy Bylińskiej (studentka UMCS, poetka) od kilkunastu lat walczącej z ciężką chorobą.
Strona Izy na jakpomagam.pl
http://jakpomagam.pl/?page_id=8

Blog Izy Bylińskiej:
http://izabylinska.blox.pl/html


PLAN WYSTAW W GALERII TPSP LUBLIN NA 2014 r



środa, 8 stycznia 2014

Wieczór autorski Beaty Golacik (Kaliny Kowalskiej)

Kolejne spotkanie z cyklu "Uwierz swoim skrzydłom z Polihistorem", które organizuję wraz z Mariuszem Boberem

 w "Galerii przy Bramie"
 ul Grodzka 34/36 Lublin

04 02 2014 r
godz 17

Będzie to Wieczór autorski  Beaty Golacik.
Serdecznie zapraszamy!!!

BEATA GOLACIK – ur. w 1966 r. w Świdniku. Poetka, felietonistka.
Wiersze publikuje pod pseudonimem KALINA KOWALSKA.
 Ukończyła teologię na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim oraz studia podyplomowe z zakresu nauk społecznych (Wyższa Szkoła Dziennikarska im. M. Wańkowicza w Warszawie) i HR (Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie).
Nauczycielka w szkole średniej.
Pracuje i mieszka w Świdniku.
Zajmuje się również publicystyką literacką – pisuje felietony i komentarze do lektur.
Prowadzi dwa literackie blogi autorskie: Blog kowalski i Beata Golacik – felietony.
Współpracuje z pomorskim magazynem literacko-artystycznym „Latarnia Morska”.
Publikowała również w e-tygodniku literacko-artystycznym „Pisarze.pl”.
W 2013 r. otrzymała Nagrodę Artystyczną Burmistrza Świdnika.

Autorka tomów poetyckich: "Za mną, przede mną" (2011), "Światło" (2012), "Łupki" (2013).
Wcześniej, wybrane wiersze ukazały się drukiem w antologiach: Ogrodowe portrety (2010) i Ogrodowe pejzaże (2009) oraz w okolicznościowym zbiorku poetyckim – Układanka (2006, 2007).
Jej poezję  i publicystykę literacką znaleźć można na łamach pism literacko-kulturalnych: w wydaniach internetowych  „Latarni morskiej” i „Pisarzy.pl” oraz drukiem w elbląskim kwartalniku „TygiEL” i raciborskim „Almanachu prowincjonalnym”.
Kilka nowych wierszy Kaliny Kowalskiej ukaże się w lubelskim „Akcencie” - w jego pierwszym numerze z 2014 r.
TOMIKI:


Poetycki debiut książkowy Kaliny Kowalskiej (Beaty Golacik).
Wybór wierszy z lat 2006 - 2010. Format A5, okładka miękka, 88 stron, wydanie pierwsze. Lublin 2011.
Dostępny na stronie: http://www.kalinawiersze.za.pl/

   Z recenzji Wandy Skalskiej: "A jak zatem w kontekście tych słów wyglądają same wiersze Kaliny Kowalskiej, w końcu najważniejsze dla książki, dla odbiorcy? Odpowiedź będzie jednoznaczna: dobrze, a momentami bardzo dobrze. Tak, mówię to z ulgą i z pełną odpowiedzialnością. Mamy tu do czynienia ze strofami co prawda na ogół powściągliwymi w obrazowaniu, za to mocnymi odwagą mówienia "niepoprawnego" oraz nie potocznego. Frazy w tych utworach budowane są konsekwentnie, z podskórną myślą o sile niebanalności kontaktów z tym, co nas otacza, nie pomijając rozterek własnych. Autorka ma pełną świadomość tego, co mówi, co chce powiedzieć. Znajdujemy tego ślady w całym tomiku. Jak notuje
w utworze "przed narodzeniem/1" (nawiązującym do Trudnego lasu Tymoteusza Karpowicza, poetyckiego guru autorki, chyba nie tylko jej) - nie ma przypadkowych metafor. Fakt, nie ma przypadkowych metafor w poezji, nie ma przypadkowych wersów."

Drugi tomik Kaliny Kowalskiej (Beaty Golacik).
Cykl wierszy narracyjnych i korespondujących
z nimi miniatur. Format A5 (poziomy), okładka miękka, 68 stron, wydanie pierwsze. Lublin 2012
Dostępny na stronie:
http://www.kalinawiersze.za.pl/

                            Z recenzji Leszka Żulińskiego: "To nowa wyobraźnia, nowa wizyjność i nowy timbr. Również wyrazisty temperament literacki, oryginalność pomysłów, skojarzeń, wielce inteligentnych „fabularyzacji” przekazu refleksyjnego. I całkowita „pozastadność”. Kowalska wydeptuje od debiutanckiego tomiku własne ścieżki. To zdarza się tylko autorom wyrazistym i wyjątkowo utalentowanym. Co zdarzy się jeszcze tej Autorce? Myślę, że będzie nas każdym swoim tomikiem zaskakiwać.
Na zakończenie chcę jeszcze odnotować ładny, nietypowy kształt tomiku i ciekawe ilustracje fotograficzne towarzyszące każdemu wierszowi (autorką zdjęć jest Bożenna Bielska); projekt okładki wykonała sama Kalina i cały tomik to niemal, jak już wspomniałem, „przedsięwzięcie domowe”, choć mające wszelkie cechy produktu profesjonalnego. To także poniekąd manifestacja niezależności poetki wobec istniejącego „przemysłu poetyckiego”, co pięknie rymuje się z jej rogatym charakterem i mocną osobowością. Dla mnie ten tomik jest wydarzeniem o cechach wybitności!"


Trzeci zbiorek wierszy Kaliny Kowalskiej (Beaty Golacik).
Miniatury lingwistyczne. Format 124 x 195, oprawa miękka, 86 stron, wydanie pierwsze. Lublin 2013. Dostępny na stronie:
http://www.kalinawiersze.za.pl/

                                                Z recenzji Marka Rapnickiego: "Miniaturowe, nieledwie „japońskie” formy Kaliny Kowalskiej porywają się z poetycką motyką na słońce sensów, niedopowiedzeń, ulotnych skojarzeń. Porywają się skutecznie, bo gdy czytelnik dobija do drugiego brzegu tego tomiku, do ostatniego wiersza, jest już przekonany, iż w polszczyźnie nie ma nic jednoznacznego. Dzieje się tak, gdyż Kalina Kowalska szukając swojej ścieżyny w gąszczu znaczeń i jednak tradycji, opiera się (a nie – komu :) o wieloznaczność naszej mowy, idiomatyczność języka. Do zabawy znaczeniami dodaje swój talent słowotwórczy oraz inteligentny humor, dystans, zdolność do balansowania pomiędzy dramatem a komedią. Często w jednym utworze. Powstaje w ten sposób mozaika albo lepiej – patchwork - ułożony ze słów, które się od lat obok siebie nie widziały. I same zdziwione są takim sąsiedztwem, więc wywołują zdziwienie
u czytającego. Zdziwienie, lecz nie – niezrozumienie. Wiersze te bowiem odwołują się do instynktownego, jakby pozawerbalnego czucia języka, które – okazuje się – potrafi rozszerzyć „płuca” zapisu o długości czasem zaledwie dwóch, trzech wersów. To droga ryzykowna, ale jest w „Łupkach” wystarczająco dużo dowodów, że artystycznie opłacalna. Nie znaczy to przecież, że Autorka ściga się po sukces. Wręcz przeciwnie, wydaje się,
że pochłonięta jest przede wszystkim rozmową z samą sobą (jak to poeta), i że niedyskretny czytelnik zagląda jej przez ramię."

BLOGI:

„Blog kowalski”
Rodzaj dziennika, osobiste komentarze dotyczące zjawisk
literackich, wydarzeń kulturalnych, poezja, proza, książka, film, życie codzienne…
http://beatagolacikblog.blox.pl/html

„Beata Golacik – felietony” 
Publicystyka literacka: felietony i teksty recenzenckie w formie komentarzy do czytanych lektur
http://beatagolacikfelietony.blox.pl/html

D'Aria Galicka

W ramach naszego cyklu "Uwierz swoim skrzydłom z Polihistorem" 
01 04 2014r gościem w Galerii Przy Bramie w Lublinie
ul Grodzka 34/36 będzie D'Aria Galicka.

Będzie to spektakl w którym autorka przedstawi/zinterpretuje swoje wiersze.
Towarzyszyć jej będzie grający na gitarze najprawdopodobniej Igor Skarżyński.
Na razie jest to kwestia do uzgodnienia między artystami.

D'Aria Galicka jest wszechstronną osobą, o szerokich  zainteresowaniach.
Poetka, organizatorka wielu wydarzeń artystycznych w Lublinie.
Z wykształcenia anglistka, tłumaczka.
Organizatorka i pomysłodawczyni m.in. spektaklu "Gdzie rusałki mówią dobranoc" w Muzeum Wsi Lubelskiej.
Był to spektakl plenerowy, podczas którego wierszom autorek towarzyszyła muzyka ludowa, gra na flecie i skrzypcach, a autorki wcieliły się m.in. w rusałki.
Wraz z Agnieszką Szady w 2012 r brały udział w "Mieście Poezji".
Mieszkanie Poezji - "Ogród Poezji - Poezja w przestrzeni", było to  spotkanie z poezją autorską, sposoby prezentowania tekstów poetyckich, warsztat tworzenia spektaklu poetyckiego.
Od kilku lat organizuje wraz z Józefem Bilskim Lubelski Przegląd Poetycki "Strojne w Biel".
http://strojnewbiel.cba.pl/index.php/wykonawcy-2014




Andrzej Samborski

W ramach naszego cyklu "Uwierz swoim skrzydłom z Polihistorem " do "Galerii przy bramie" zaprosiliśmy niesamowitą osobę: Andrzeja Samborskiego.
06 05 2014r o godz 17
Wraz z nim będzie jeszcze poeta Jeremi Jastrzębski 
muzyk -grający na gitarze Piotr Czyżowski
Wszystkich już teraz serdecznie zapraszamy.

Andrzej Samborski (ur. w 1967 r.) studiował psychologię na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, Wiedzę o teatrze w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie. 
Laureat XXIX Warszawskiej Jesieni Poezji, III Agonu Poetyckiego "O wieniec akantu".
Twórca krótkich form literackich, tłumacz i krytyk poezji.
 Autor zbiorów poetyckich: 
"Na śmiech i życie"
 "To się śpiewa, to się tańczy".
Wiersze i przekłady poetyckie z języka angielskiego publikował, m.in., w: "Przeglądzie Powszechnym", "Akcencie", "Wyspie" oraz w izraelskich pismach: "Nowiny-Kurier", "Kontury". 
Jego tłumaczenia poezji z jidysz znalazły się w "Tam kiedyś był mój dom... Księgi pamięci gmin żydowskich" (Wydawnictwo UMCS, Lublin 2009). 
Laureat XXIX Warszawskiej Jesieni Poezji, III Agonu Poetyckiego "O wieniec akantu". 
Członek grupy poetyckiej "Antologia Oddechów". 
Po raz pierwszy na scenie stanął w 1990 roku, ucząc się sztuki mimu w Teatrze Ruchu Plastycznego. 
Aktor: "Teatru Projekt", Sceny Dramatycznej Teatru Akademickiego KUL, "Teatru Na Torach", "Teatru Jasny".Obecnie jest aktorem w  Teatrze Pierwszego Kontaktu-zagrał w spektaklach "Bohater" wg "Kartoteki" Tadeusza Różewicza,  "Jeśli myślisz", "Śmierć w pościeli".
Recenzent Kwartalnika Literackiego "Wyspa", animator imprez dla dzieci, śpiewający klezmer. 
Wraz z zespołem "Chojzes Klezmorim" był laureatem II nagrody w VIII Konkursie Muzyki Folkowej Polskiego Radia "Nowa Tradycja" oraz, w kategorii solistów, III nagrody w festiwalu Peter-Rohland-Singewettstreit w Burgwaldeck. 
Obecnie jest wokalistą i współtwórcą zespołu "Malachej".

Najbliższy koncert :
Pożegnanie z Afryką ul Złota 3 Lublin
17.01.14r. (piątek)
Godz. 18.00
Wstęp wolny

"Wieczór pieśni uskrzydlonych - żydowskich, rosyjskich, polskich" 
Wystąpią:
MALACHEJ, ANGIEŁY, ANIOŁOWIE, czyli Andrzej Samborski, Mikołaj Naum, Jacek Szpunar

 Poniżej kilka wspomnień z poprzednich koncertów, które odbywają się cyklicznie w "Pożegnaniu z Afryką" w Lublinie:
Z pażdziernika 2013r:

 Tak było w listopadzie 2013 r.
Byliśmy, bardzo dobrze się wtedy bawiliśmy i jeszcze pewnie nieraz tam pójdziemy na koncert : )