Nagrody Artystycznej Miasta Lublina:
Ośrodek Brama Grodzka – Teatr NN (za 1993 r.)
Leszek Mądzik (za 1994 r.)
Związek Polskich Artystów Plastyków (za 1995 r.)
Janusz Opryński (za 1996 r.)
Budka Suflera (za 1997 r.)
Teatr Provisorium i Kompania Teatr (za Ferdydurke za 1998 r.)
Grzegorz Mazurek (za 1999 r.)
Dobrosław Bagiński (za 2000 r.)
Andrzej Nikodemowicz (za 2001 r.)
nie przyznano za 2002 r.
Bernard Nowak za powieść pt. „Taniec Koperwasów” (za 2003 r.)
Krzysztof Szymanowicz - za osiągnięcia twórcze w kraju i za granicą, w tym: nagrodę regulaminową w Seulu na XIII Międzynarodowym Biennale Grafiki i I nagrodę oraz złoty medal w Ourense na Międzynarodowym Biennale Grafiki Caixanowa (za 2004 r.)
Anna Kaczkowska za dokonania artystyczne w dziedzinie twórczości radiowej uhonorowane licznymi prestiżowymi nagrodami i wyróżnieniami m.in. tytułem „Radiowy Reportażysta Roku 2005”, I Nagroda w XV Festiwalu Mediów w Łodzi, Główna Nagroda w Konkursie „Wspólna Europa” (za 2005 r.)
Robert Kuśmirowski za niezwykłe dokonania, które ugruntowały jego pozycję jako jednego z najoryginalniejszych polskich artystów, a Lublin wpisało w najważniejszy nurt światowej sztuki (za 2006 r.)
Na podstawie Uchwały Nr 1080/XLIII/2001 Rady Miejskiej w Lublinie z dnia 15 listopada 2001 r. w sprawie ustanowienia Nagrody Miasta Lublina za upowszechnianie kultury:
Muzeum Lubelskie (za 2001 r.)
prof. Władysław Panas - naukowiec, dydaktyk, animator kultury, za zorganizowanie w Lublinie międzynarodowej konferencji „W ułamku zwierciadła. Bruno Schulz.” W 110 rocznicę urodzin i 60 rocznicę śmierci oraz uroczystości rocznicowej poświęconej Józefowi Czechowiczowi (za 2002 r.)
Muzeum Lubelskie za organizację wystaw Francisca Goyi, Marca Chgalla, Zenona Kononowicza oraz organizację Oddziału Muzeum im. J. Czechowicza (za 2003 r.)
Norbert Wojciechowski, wydawca, edytor, właściciel Wydawnictwa Norbertinum za dokonania wydawnicze oraz działalność na rzecz popularyzacji książki w mieście i regionie (za 2004 r.)
Nagroda Miasta Lublina za upowszechnianie kultury za 2005 rok nie została przyznana. W uzasadnieniu Komisja Nagrody Miasta Lublina za upowszechnianie kultury stwierdziła, ze zgłoszone za rok 2005 kandydatury i dokonania w dziedzinie upowszechniania kultury nie miały charakteru szczególnie znaczących i wyróżniających się.
Kawiarnia Artystyczna „HADES” za bogaty i różnorodny program artystyczny (za 2006 r.).
Na podstawie Uchwały Nr 205/XIV/2007 Rady Miasta Lublin z dnia 29 listopada 2007 r. w sprawie ustanowienia Nagród Miasta Lublin w dziedzinie kultury: Nagrody Artystycznej Miasta Lublin, Nagrody Miasta Lublin za upowszechnianie kultury i Nagrody Miasta Lublin za całokształt osiągnięć w dziedzinie kultury i sztuki oraz zasad i trybu ich przyznawania uhonorowane zostały następujące osoby:
za 2007 r.:
Andrzej Mroczek - Nagroda Miasta Lublin za całokształt osiągnięć w dziedzinie kultury i sztuki – dyrektor Biura Wystaw Artystycznych, który jako historyk sztuki prowadzi galerię, w której stale obecna jest sztuka najnowsza na najwyższym światowym poziomie (nowe media, film, fotografia, wideo, performance, słowo, happening, obiekt, instalacja). Prowadząc aktywną działalność na rzecz upowszechniania sztuki współczesnej sprawił, że Lublin stał się znaczącym ośrodkiem w skali kraju i świata.
Anna Nawrot-Gryka - Nagroda Artystyczna Miasta Lublin za 2007 rok – prowadząca Galerię Białą w Lublinie za konsekwentną działalność na skalę ogólnopolską i za wypracowanie unikalnego profilu Galerii.
Rafał Koziński i Grzegorz Rzepecki - Nagroda Miasta Lublin za upowszechnianie kultury w 2007 roku – animatorzy kultury za upowszechnianie w przestrzeni publicznej Lublina i konsekwentne kreowanie wizerunku miasta przyjaznego i otwartego poprzez cykl działań kulturalnych (Jarmark Jagielloński, Noc Kultury, Planeta Lublin, Lato z kulturą w Muszli Koncertowej).
za 2008 r.:
Adam Wiesław Kulik – Nagroda Artystyczna Miasta Lublin za 2008 rok – za napisanie i wydanie książki pt. „Leśmian, Leśmian...”, źródłowej pozycji eseistyczno - wspomnieniowej o jednym z największych polskich poetów XX wieku, który był związany z Lubelszczyzną. Książka stanowi rezultat 30 lat poszukiwań i pracy autora, który zgromadził bogaty materiał ikonograficzny w większości dotąd nieznany. Adam Kulik jest ceniony za pieczołowitość w dokumentowaniu i chronieniu od zapomnienia spuścizny historycznej i kulturowej Lublina oraz Regionu, czego wyrazem jest nie tylko nagrodzona książka, ale również filmy dotyczące pogranicza kultur, narodów i religii.
Łukasz Witt-Michałowski – Nagroda Miasta Lublin za upowszechnianie kultury w 2008 roku – za osiągnięcia w zakresie animacji życia teatralnego w Lublinie, a szczególnie za współtworzenie Sceny Prapremier „InVitro” oraz wykorzystanie działań teatralnych jako skutecznej metody resocjalizacji w systemie penitencjarnym. Łukasz Witt Michałowski jest także cenionym i często nagradzanym reżyserem teatralnym za niekonwencjonalne podejście do inscenizacji współczesnego dramatu.
Włodzimierz Staniewski – Nagroda Miasta Lublin za całokształt osiągnięć w dziedzinie kultury i sztuki – założyciel i dyrektor Ośrodka Praktyk Teatralnych „Gardzienice”, reżyser, aktor i scenarzysta – za doniosłe osiągnięcia, które pozwalają postrzegać Lublin i Lubelszczyznę jako jeden z ważnych ośrodków współczesnego teatru.
za 2009 r.:
Zbigniew Włodzimierz Fronczek – Nagroda Artystyczna Miasta Lublin za 2009 rok – za wybitne dokonania artystyczne w dziedzinie literatury, w szczególności za trzeci tom z serii „Encyklopedia legend, sensacji i anegdot Lublina” pt. „Historia lubelskiej nikczemności”.
Mirosław Olszówka – Nagroda Miasta Lublin za upowszechnianie kultury w 2009 roku – wybitna osobowość świata muzycznego, kreator kultury, aktor, mim, reżyser, menadżer kultury, producent płyt i twórca wydarzeń kulturalnych, uhonorowany w szczególności za realizację projektu Inne Brzmienia Art'n'Music Festival Lublin-Lviv 2009, który integrował różne dziedziny sztuki: muzykę, teatr i plastykę.
Bogusław Wróblewski – Nagroda Miasta Lublin za całokształt osiągnięć w dziedzinie kultury i sztuki – pisarz, poeta, krytyk, badacz literatury, tłumacz, pracownik naukowy UMCS w Lublinie, założyciel i od 30 lat redaktor naczelny kwartalnika Akcent. Literatura i sztuka. Nagroda jest uhonorowaniem jego dorobku literackiego i pracy redaktorskiej. Została przyznana również za bezkompromisową dbałość o wysoki poziom drukowanych tekstów, otwartość na różne postawy artystyczne i światopoglądowe oraz wspieranie młodych twórców.
za 2010 r.:
Jacek Boniecki - Nagroda Artystyczna Miasta Lublin za 2010 rok za muzyczne realizacje na scenie macierzystego Teatru oraz kierownictwo muzyczne i prapremierowe wykonanie „Mszy Lubelskiej”.
Scena In Vitro - Nagroda Miasta Lublin za upowszechnianie kultury w 2010 roku za konsekwentne promowanie otwartego dialogu z widzem oraz upowszechnianie dramaturgii współczesnej.
Mieczysław Jurecki - Nagroda Miasta Lublin za całokształt osiągnięć w dziedzinie kultury i sztuki za różnorodne inicjatywy propagujące muzykę rozrywkową i promujące młodych twórców.
za 2011 r.:
Anna Brulińska - Nagroda Artystyczna Miasta Lublin za 2011 r. za scenariusz i reżyserię filmu „Biec w stronę Ty”. Film został wyróżniony przez Lubelski Fundusz Filmowy za scenariusz.
ZPiT im. W. Kaniorowej - Nagroda Miasta Lublin za upowszechnianie kultury w 2011 roku za działalność na rzecz popularyzacji i upowszechniania polskiej kultury ludowej w Lublinie i poza granicami kraju oraz aktywność i osiągnięcia w kulturalnej edukacji młodzieży.
Mirosław Ziomek - Nagroda Miasta Lublin za całokształt osiągnięć w dziedzinie kultury i sztuki za 30-letnią działalność jako artysta – dyrygent, a także za działalność na rzecz promocji kultury i sztuki, reprezentowanie Lublina w kraju i za granicą, i osiągnięcia pedagogiczne w wychowywaniu wielu pokoleń absolwentów Instytutu Muzyki UMCS w Lublinie
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.