Dzieje się, dzieje, że aż miło w Lublinie : )
Po naszym cyklu spotkań autorskich które organizujemy w "Galerii przy bramie" w każdy pierwszy wtorek miesiąca o 17 godz, rusza kolejny cykl w Lublinie w Domu Kultury LSM.
Mieliśmy podobny pomysł i nie tylko my, aby zorganizować tam takie cykliczne spotkania i udało się.
Kolejne miejsce na mapie Lublina, które mam nadzieję ruszy pełną parą ze spotkaniami autorskimi, obok "Pożegnania z Afryką", "Galerii przy bramie", dołącza DK LSM : )
I niech się dzieje w Lublinie!!
Droga Jadwigo,
życzę powodzenia z całego serca i trzymam kciuki.
A teraz proszę państwa, zapowiedz pierwszego wydarzenia z cyklu:
"Salon literacki Jadwigi Jaśkowiak".
"Płeć w poezji" -spotkanie z autorką Alicją Patey-Grabowską
Prowadzenie:
Jadwiga Jaśkowiak
Spotkanie odbędzie się
we wtorek 11 lutego 2014 r. o godz. 18.00
w sali widowiskowej Domu Kultury LSM
w Lublinie, ul. K. Wallenroda 4a, tel. 81 743 48 29
www.domkulturylsm.pl
Wstęp wolny
Alicja Patey Grabowska (Steffen), warszawianka z urodzenia, filolog z wykształce
nia (UW), debiutowała tomikiem poezji „Z kręgu" w 1969 r. (wyd. Iskry).
Jest autorką kilkunastu zbiorków wierszy, antologii wierszy polskich poetek współczesnych („Ja i ty") orazod XVIII w. („W imięmiłości", 1996 r.); antologii i wierszy katyńskich „Krzyk o świcie" (1992 r.współautor S. Melak). Sztuka teatralnych „Ściana" otrzymała w 1985 r. I nagrodę w konkursie ogólnopolskim zorganizowanym przez „Piwnicępod Baranami" w Krakowie, została wydanawraz ze sztuką„Przykazania" pod wspólnymtytułem „Mur" (1995 r., wyd. Crapio).Pisze utwory dla dzieci wierszem prozą (10 książek), tłumaczy z języka francuskiego (w 1996 r. został wydany zbiór wierszy Jean Paul Mestasa „Longtemps après" w jejprzekładzie) oraz z języków słowiańskich.Zajmuje się krytyką literacką (zamieszcza obecnie recenzje w piśmie „Akant").Jej utwory figurują w wielu zagranicznych antologiach, m.in. w niemieckiej (przekład Karla Dedeciusa), włoskiej (przekład Irena Conti), francuskiej (przekład Bruno Du
rocher), hiszpańskiej (Jose Quintana).Jest propagatorką polskiej poezji w kraju i za granicą, wygłaszała referaty o polskiej literaturze, ze szczególnym uwzględnieniem twórczości kobiet, m.in. w Wiedniu, Peters
burgu, Rydze, Meersburgu. Za tę działalnośćotrzymała w 1996 r. tytuł honorowego profesora Międzynarodowej Literatury i Sztuki „La Crisalide" w Katanii.
"ADAMEWA"
Dwa krwiobiegi w jeden krwiobieg
dwa oddechy w jeden oddech
dwa płomienie w jeden ogień
Oto wybrani przez łaskawość losu
przez wiatr który nagle usiadł na pniu brzozy
i kogucim dyszkantem zapiał w czteiy strony
świata
Oto wybrani przez dobroć przypadku przez liść
który nagle przyklęknął na dłoni i szeptem odmówił
zdrowaśkę zachwytu
Oto scaleni w jedno
w jeden pień w jeden korzeń i w jedną łodygę
nad którą wybuchł złoty pancerz kwiatu
Adamewa
................................................................
Oto rozdzieleni przez konieczność losu
rozdarci na dwoje rozpruci do serca
z ptakami słów które nigdy nie odnajdą gniazda
Adam Ewa
rys. Elżbieta Tolak
Jadwiga Jaśkowiak (z domu Mitura) urodziła się w małej ale pięknie położonej w dorzeczu Tyśmienicy i Wieprza lubelskiej wiosce Pożarów koło Kocka. Absolwentka Wydziału Ekonomicznego UMCS w Lublinie, Podyplomowego Studium filozofii i etyki KUL.
Związana z Towarzystwem Przyjaciół Sztuk Pięknych w Lublinie. Swoje umiejętności w zakresie malarstwa i grafiki doskonaliła na zajęciach
w pracowniach artystów lubelskich. Maluje portrety, pejzaże, abstrakcje. Pisze
Ikony. Studia filozoficzne oswoiły ją z metafizyką, pozwoliły otworzyć się na szeroko pojętą filozofię życia, duchowość, jogę. Zwiedziła wiele krajów Europy, Afryki, Azji. Jako doskonały obserwator rzeczywistości, uczucia i emocje wyraża i pędzlem, i piórem. Debiutowała w „ŚwiętokrzyskimKwartalniku Literackim” (2011, nr 14). W 2012 r. wydała tom wierszy Wypełnione światłem, zbiór opowiadań To zdarzało się w piątek, a w 2013 r. poemat Kosmogonia miłości w Oficynie wydawniczej „STON 2” w Kielcach. Wiersze drukuje w almanachach, np. krakowskiej Oficyny Konfraterni Poetów, jak i czasopismach, m.in„Świętokrzyskim Kwartalniku Literackim”.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.