Rozpoczynam kolejny cykl "Ogród Poetów" w Patio "Pożegnania z Afryką" ul Złota 3 w Lublinie.
Pomysł powstał po dwóch spotkaniach: - "Ogród Poetów i Klezmerów", koncert który odbył się w "Pożegnaniu z Afryką " zapoczątkował (nazwę) Andrzej Samborski z zespołem Malachej-AngiełyAniołowie i Adam Cegiełkowski z Hojzesklezmorim.
Następnie organizowaliśmy w ramach Miasta Poezji też w "Pożegnaniu z Afryką" na patio, spotkanie z poezją grupy lubelskich poetów zgromadzonych wokół Franciszki Arnsztajnowej, Związku Literatów w Lublinie i ogólnie wokół mieszkania na ul Złotej 2. Wspominaliśmy twórczość Franciszki Arnsztajnowej, Józefa Czechowicza, Łobodowskiego, Józefa Bielskiego i innych. Prowadzenie i pomysł był mój, żeby odświeżyć pamięć o tych wybitnych postaciach lubelszczyzny. Wiersze czytałam wraz z poetkami lubelskimi: D'Arią Galicką, Jadwigą Jaśkowiak, Teresą Smyl, przy pięknej muzyce wiolonczeli i gitary zaproszonych muzyków. Niestety czasu było zbyt mało, żeby wystarczająco obszernie ukazać sylwetki w. wym. poetów dawnego Lublina. Pomysł zrodził się taki, aby zorganizować kolejne takie spotkania, o każdym z poetów z osobna. Dzięki przychylności właścicielki lokalu już 10 lipca br. odbędzie się pierwsze takie spotkanie, poświęcone Franciszce Arnsztajnowej.
Po nim nastąpi recital autorski "Podróż do kresu pieśni" Tomasza Rokosza, lubelskiego barda, poety, kompozytora, który zaśpiewa i zagra m.in. na lirze korbowej.
Kolejne spotkanie w sierpniu, poświęcone będzie twórczości Józefa Czechowicza.
Wstęp wolny!
Serdecznie zapraszam, wraz z D'Arią Galicką (współorganizatorką cyklu).
Tomasz Rokosz
Z zawodu polonista i kulturoznawca, wykładowca uniwersytecki, z zamiłowania muzyk i autor piosenek.
Śpiewał w spektaklu Carmina Burana OPT „Gardzienice”. Płyta, którą nagrał wspólnie z grupą Się Gra, w Studio im. Agnieszki Osieckiej w Warszawie, została wyróżniona Folkowym Fonogramem Roku 2000. Uczestniczył w koncertach i spektaklach w kraju i za granicą.
Od wielu lat śpiewa piosenki swojego autorstwa, które składają się na program „Podróż do kresu pieśni”. Wielokrotny uczestnik Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Autorskiej (OPPA). Laureat wielu konkursów i festiwali, między innymi: Nowej Tradycji, Festiwalu Europejskiej Unii Radiowej, Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Ludowej "Mikołajki Folkowe", Ogólnopolskich Spotkań z Literaturą Świata, Konkursu „o ślad” na Zajeździe Bardów, Oranżerii, Biłgorajskich Spotkań z Poezją Śpiewaną i Piosenką Autorską, Festiwalu Piosenki im. Wojtka Belona.
Doktoryzował się na UMCS w 2005 r. Autor monografii pt. Od folkloru do folku. Metamorfozy pieśni tradycyjnych we współczesnej kulturze, kilkudziesięciu artykułów naukowych i recenzji. Drukował m. in. w „Literaturze Ludowej”, „Czasie Kultury”, „Akcencie”, „Kresach”, „Twórczości Ludowej”, „Obyczajach”, „Próbie”.
MUZYKA-Tomasz Rokosz :
https://www.youtube.com/watch?v=7rLaAFUhkdk&list=PLCzq1Vr6gyNod8q9i8voN4OpKKWZvyQxEhttps://www.youtube.com/watch?v=l1stqEWmvNM&index=3&list=PLCzq1Vr6gyNod8q9i8voN4OpKKWZvyQxE
O Franciszce Arnsztajnowej:http://tnn.pl/Franciszka_Arnsztajnowa_1865-1942,1907.html
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.