sobota, 5 lipca 2014

Zdjęcia ze "Spotkania z Kulturami Świata - ORIENT"

W ostatnią niedzielę, czyli 29 06 br. współorganizowałam z D'Arią Galicką i Wojewódzkim Ośrodkiem Kultury w Lublinie kolejne spotkanie z autorskiego cyklu (D'Arii Galickiej i Anny Marii Woźniak) "Spotkania z Kulturami Świata".
Spotkanie to poświęcone było szeroko rozumianej kulturze Orientu, dla nas Polaków tak odległej, a jednak tak bliskiej i lubianej.
Dzięki wsparciu finansowemu  naszego Partnera: "Lubelskie Smakuj Życie" mogłyśmy zorganizować to spotkanie, oraz następne, które planowane są wg grafiku cyklu.
We wrześniu odbędzie  się kolejne takie spotkanie, tym razem poświęcone kulturze Węgier. Połączone będzie z promocją węgierskich miast i regionów partnerskich Lublina.

Spotkanie z kulturą Orientu rozpoczęłyśmy od przygotowania sali w stylu orientalnym, jako dekoracje zawisły różne kolorowe tkaniny,  ubiory, szale orientalne, a na podłodze rozłożyłyśmy materace okryte narzutami i poduszkami z orientalnymi motywami. Oprócz świec i kadzidełek mieliśmy m. in. dzięki "Cafe Aladdin" ul. Konopnicka 6 Lublin piękne dekoracje   jak szisza, zastawa stołowa i oczywiście niesamowite smaki różnych herbat, które ten lokal nam zapewnił. Goście mieli wiele herbat do wyboru m. in. Maharani, Libańską itd.
Była mięta i wiele przekąsek daktyle, figi , orzeszki.
Muzyka arabska grała w tle i już mogliśmy poczuć się jak przeniesieni w czasie i miejscu...
Program rozpoczęliśmy od tzw "Latającego dywanu". Było to spotkanie z baśniami arabskimi. Pogoda była piękna, więc "latający dywan", przeniósł się na dwór przed Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie, gdzie na trawie, wśród drzew orzeźwiani delikatnym wietrzykiem dzieci i dorośli przenieśliśmy się dzięki niesamowitej wyobraźni D'Arii Galickiej do krainy Aladyna, ukrytych skarbów  i pięknych baśniowych motywów, które stworzyły nową baśń.
Na trawie  odbywało się też malowanie henną. Więc nie tylko dzieci, ale i ich mamy zostały pięknie przyozdobione naturalną henną przez Urszulę Chłopicką ("Pola Henny"), która towarzyszyła nam przez całą imprezę od godz 14-do 21:30 i malowała wszystkich chętnych, oraz poprowadziła na zakończenie niesamowicie interesujący wykład odnośnie henny i podłoża kulturowo-historycznego tradycji malowania henną.
O godz 15 zaprezentował się zespół "Lucabra" w kolorowych strojach dali pokaz tańca orientalnego (ATS).
Następnie wszyscy chętni mogli nauczyć się podstawowych ruchów i kroków podczas mini warsztatu przeprowadzonego przez zespół "Lucabra".



Kolejnym punktem programu były opowieści z podróży do Persji, któremu towarzyszył pokaz zdjęć/slajdów. Po tym spotkaniu pewnie niejedna osoba miała ochotę jak najszybciej wybrać się do biura podróży i też odwiedzić ten kraj.
Następnie prowadziłam spotkanie poświęcone poezji arabskiej, temat przeogromny, dlatego w skrócie przedstawiłam najważniejsze postacie i zarys historyczny.
Poznaliśmy poezję m.in Hafiza, Rumiego, Lebida, Baba Tahera, Rabee Ghazardi, oraz współczesnych poetów Mohammeda Diba, Tahara Bekri, oraz Mahmuda Darwisza.
Poezje czytały D'Aria Galicka, Ilona Sójka.
Ciekawostką jest, ze Maria Pawlikowska Jasnorzewska w czasie wojny też pisała "rubajaty"-jest to charakterystyczna forma pisania wierszy dla kultury arabskiej (krótki czterowierszowy utwór poetycki o treści przeważnie filozoficznej).
Następnie prezes Stowarzyszenia Współpracy z Narodami Bliskiego Wschodu -Hadi Mahdi w prelekcji "Polska a Bliski Wschód" przybliżył nam obecną sytuację i możliwości jakie istnieją między naszymi narodami, gdybyśmy bardziej zacieśnili współpracę w różnych dziedzinach życia, nie tylko społeczno -kulturalnego ale i gospodarczego. Później zaprezentował pismo arabskie, etymologię niektórych słów i imion, które pochodzą z jęz. arabskiego, oraz przekazał taką ciekawostkę, że nie musimy znać arabskiego by zapisać słowa i być zrozumianymi, wystarczy zapis fonetyczny ; )
Prezentacja była bardzo ciekawa.
Na koniec spotkania o obyczajach, tradycjach ale i kulinariach opowiedział Paweł Hadrian z Klubu podróżników "Sapay".
Wszystkim gościom, artystom, prelegentom,  dziękujemy za obecność,  dziennikarzom z STV, Radia Centrum i Jerzemu Liniewiczowi - fotografowi, który upamiętniał całe nasze wydarzenie.
Dziękujemy też naszym Patronom medialnym za reklamę wydarzenia: TVP Lublin, Radio Lublin, Gazeta Wyborcza, Kozirynek, Uroda Życia, STV.


Zdjęcia STV.






Więcej o wydarzeniu na stronie internetowej STV :

http://www.samorzadtv.pl/news/lubelskie-spotkanie-z-kultura-orientu

http://www.samorzadtv.pl/spotkanie-z-kultura-orientu
Partner:
Patronat medialny:


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.