sobota, 19 lipca 2014

Zdjęcia z promocji Antologii "Papilarne linie pióra' i spotkania autorskiego Mariusza Bobera

 Dzisiaj w Wojewódzkim Ośrodku Kultury w Lublinie, organizowałam wraz z D'Arią Galicką i Wojewódzkim Ośrodkiem Kultury spotkanie promujące antologię.
Przez wiele lat istniał serwis internetowy Knowacz.pl, prowadzony i założony przez Piotra Chruślińskiego ze Świdnika (pod Lublinem). Była to żmudna i wyczerpująca praca, ale na szczęście Piotr jest totalnym pasjonatą i stworzył portal internetowy inny niż wszystkie. Nie segregował poetów na lepszych lub gorszych. Dawał wszystkim równe prawo do publikowania i wyrażania siebie poprzez swoją twórczość. Po wielu latach funkcjonowaniu na portalu zawiązało się wiele przyjażni.
Pisali tam m.in Mariusz Bober, Ewa Korczyńska, Odys Korczyński, Michał Witold Gajda (wspominam tylko moich znajomych) oraz prawie 200 innych poetów. Mariusz pisał tam wiersze, felietony, eseje, wywiady, prozę, recenzje itd.
Knowacz stał się kopalnią wiedzy, na różne tematy, nie tylko związane z poezją.
Niestety jak to bywa w życiu, gdy coś się zaczyna to  kiedyś musi mieć swój koniec i tak stało się w tym roku z Knowaczem. Z różnych powodów przestał istnieć i zniknął z internetu.
 Poeci w hołdzie dla Piotra stworzyli ostatnią antologię  (wcześniejsza "Skrajnie emocjonalni") obie wydane przez poetkę, pasjonatkę i  właścicielkę wydawnictwa "Krywaj" Krystynę Wajdę Horodko.
Co trzeba zrobić żeby poeci tak bardzo chcieli upamiętnić twórcę portalu, na którym przez lata pisali? Odpowiedz jest prosta - po prostu być człowiekiem prawdziwym.
A oto co mówi Piotr Chruśliński w przedmowie książki:
fr."...nie skłamię jeśli powiem, że poezja publikowana w tym wydawnictwie ma najdelikatniejszy szlif, utkany z powiewu serca, który idealnie oddaje charakter tego w co wierzyłem prowadząc Knowacz.pl czyli radości i szacunku dla słowa pisanego oraz autorów, którzy wkładali w te zaczarowane literki kawałki swojej nieuchwytnej  i zapewne mocno popękanej duszy."
 Mariusz Bober podczas potkania przeczytał też swoje nowe wiersze zamieszczone w Antologii m.in pisane jako odpowiedzi do wierszy Ewy Korczyńskiej, co jako całość stanowi spektakl "Ponad śmierć", który razem stworzyliśmy. Przeczytał wiersz "Kochaina'- wiersz bardzo ważny dla mnie...akurat wiem kogo autor miał na myśli pisząc go i jest mi z tego powodu bardzo miło.
To ciekawa historia, jak ten wiersz powstawał. W zimie byliśmy z Mariuszem w "Pożegnaniu z Afryką" na koncercie naszych znajomych z zespołu "Malachej-Angieły-Aniołowie". Podczas koncertu w pewnym momencie Mariusz coś zaczął zapisywać na komórce.. Po chwili pokazał mi gotowy wiersz. Była to "Kochaina", po ciemku, ukradkiem odczytałam go  i już wtedy wiedziałam że jest ...fajny : )
(Nigdy nie wiadomo, kiedy najdzie artystę Wena.)

Czytając Antologię odkryłam ciekawego poetę-Aleksandra Pietraszunasa.

Aleksander Pietraszunas - urodzony w 1985 r.
Poeta, autor siedmiu tomów wierszy: „Miniaturowo” /2009/,
„Światłoczułość” /2010/, „Okruchy” /2010/, „Wytrącić kruszec”
/2011/, „Haiku” /2011/, „Kod zalustrza” /2012/, „Trzy” /2013/.
Więcej informacji na: www.pietraszunas.pl
facebook.com/Pietraszunas

Oto fragmenty jego wierszy:

"twarz"

ten sam pociąg
dwa bilety
każde gnije
w innej klasie

choć tak blisko
choć przez
czaszkę
nie zrównamy


się w podróży


"obecność"

ty o tym nie
myślisz pewnie nie
wiesz ale uwierz że jest
niżej tętni czasem chce
nas wcisnąć w niemą

strefę wziąć pod teraz
pod jestestwo tam gdzie
wszystko się wypala

to coś jakby fala

jakby kres usnuty
z obaw łuk z historii
pled z demonów

znów zahaczam
o spiętrzenie

wbijam w tutaj się
wierszami i ratuję
się eternią lecz wciąż
czuję że nas zmyje

że zmyślone mam
schronienie


Antologię "Papilarne linie pióra" można kupić w wydawnictwie "Krywaj" za 25 zł.
www.krywaj.pl

Kolejne takie spotkanie promocyjne, które organizuje odbędzie się 26 07 br.o godz. 19:00 w Galerii Restauracji "Jezuicka" ul. Jezuicka 4 w Lublinie. ZAPRASZAMY!!!

Fot. Tomasz Kowalczyk (lubelski poeta, współtwórca portalu poetyckiego "Ogród Ciszy") Na zdjęciach Mariusz Bober: Na zdjęciu Anna Maria Woźniak, Sabina Kuśmicka, Magdalena Mańkowska- artystki, poetki Lublina ; )

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.